f1mclarenmercedes
Bejelentkezs
Felhasznlnv:

Jelsz:
SgSg
Regisztrci
Elfelejtettem a jelszt
 
Men
 

 
McLaren Mercedes
 
Lewis Hamilton
 
Heikki Kovalainen
 
Pedro de la Rosa
 
McLaren vilgbajnokok
 
Linkek

Nzd meg a McLaren kormnyt!
A McLaren darabokban

 
Chat

 
Ayrton Senna
 
Kpek
 
GP-Shop
 
Ayrton Senna

Ayrton Senna

Ayrton Senna da Silva
llampolgrsg brazil brazil
Formula–1-es plyafutsa
Aktv vei 19841994
Csapata(i) Toleman, Lotus, McLaren, Williams
Nagydjak szma 162
Vilgbajnoki cmek 1988, 1990, 1991
Gyzelmek 41
Dobogs helyezsek 80
Els rajtkockk 65
Leggyorsabb krk 19
Els Nagydj brazil 1984, Brazil Nagydj
Els gyzelem portugl 1985, Portugl Nagydj
Utols gyzelem ausztrl 1993, Ausztrl Nagydj
Utols Nagydj San Marino 1994, San Marin-i Nagydj
 


Ayrton Senna da Silva (So Paulo, 1960. mrcius 21. – Bologna, 1994. mjus 1.) brazil szrmazs hromszoros Formula–1-es vilgbajnok. Unokacse, Bruno Senna a GP2-ben versernyez. Ismert volt az idmr edzseken nyjtott fantasztikus teljestmnyeirl, hiszen 162 futama sorn 65 pole pozcit szerzett. Edzselssgeinek rekordjt csak Michael Schumacher tudta megdnteni tizenkt vvel ksbb, a 2006-os San Marin-i Nagydjon. Senna hat gyzelmet aratott Monte Carlban, de a mai napig rekordnak szmt az e plyn szerzett 1989-es Formula–1 Monaci Nagydj s 1993-as Formula–1 Monaci Nagydj kztti t futamgyzelme is. Csapatai voltak a Toleman, a Lotus, a McLaren, mellyel mindhrom vilgbajnoki cmt szerezte, s 1994-ben az els hrom versenyen a Williams. Tragikus krlmnyek kztt lett vesztette az 1994-es San Marin-i Nagydjon. 2000-ben nneplyes keretek kztt bekerlt a Nemzetkzi Motorsportok Hressgeinek Csarnokba. Ktsgtelenl volt minden idk egyik legnagyobb Formula–1-es versenyzje, de tbb milli embernek tbbet szmtott az egynisge a vals letnl. Emberfeletti kpessgeivel s elszntsgval brmilyen versenyen ki tudott tnni a tmegbl.

A kezdetek

Senna egy gazdag brazil fldbirtokosi csaldba szletett, s elg hamar rdekldni kezdett a motorsport irnt. Az desapja btortsra ngyves korban kerlt elszr gokartba, majd 13 vesen gokartversenyre. A gokartjn viselt els szm az 1-es volt. Az els versenyt pole pozcibl kezdhette. Ugyan a versenytrsai sokkal tapasztaltabbak voltak nla, nem tudtak vele lpst tartani az egyeneseken.

1977-ben megnyerte a Dl-Amerikai Gokartversenyt, s tbb vilgbajnoksgban is versenyzett, de sajnos soha nem gyztt. 1981-ben belpett a brit Formula Ford 1600-as versenysorozatba, amit megnyert. 1982-ben Senna kt eurpai versenyt is megnyert, a brit s az eurpai Formula Ford 2000 bajnoksgot. A da Silva nv gyakorisga miatt felvette desanyja vezetknevt.

1983-ban Senna Martin Brundle segtsgvel megnyerte az Angol F3 Bajnoksgot a West Surrey Racinggel, majd megnyerte a Macau Grand Prix-t Teddy Yip Theodore versenycsapatval, ahol a West Surrey Racing a Theodore Racing Team alatt futott. Miutn befejezte tesztelseit a Williamssal, a McLarennel a Brabhammal s a Tolemannel, helyet biztostott magnak az 1984-es Forma 1 versenysorozatba.

Az els Forma 1-es szezon

1984

Senna 1984-es Tolemanja
Senna 1984-es Tolemanja

A Toleman egy kis csapat volt a Williamshez, a McLarenhez vagy a Brabhamhez kpest. Ennek ellenre ksztett a csapat egy meglehetsen j autt, amit Hart Turbo motorok hajtottak meg, s ez volt az az aut, amivel Senna elkezdhette szmolni a sikereit. A 2. futamn, Kyalaminl Dl-Afrikban Senna megszerezte els Forma 1-es pontjt egy 6. helyezssel, mghozz srlt orrkppal. Kt httel ksbb ugyanezt megismtelte Zolderben, belga plyn. Senna els vadjnak egy kiemelked futama volt az 1984-es Monaci verseny, amit zuhog esben futottak a piltk. A 13. helyre kvalifiklta magt, s Senna keresztlgzolt Monte Carlo utcin. A 19. krben megelzte a 2. helyen ll Niki Laudt, majd a vezet Alain Prosttal szemben lv htrnyt is cskkentette. A versenyt a 31. krben leintettk a mg ersebben zuhog es miatt. Senna ezek utn mg kt dobogs helyezst elrt az vadban, az egyiket a Brit Nagydjon, Silverstoneban, a msikat pedig a szezonzr Portugl Nagydjon, Estorilban. Ayrton helyezse vgl a 9. lett, holtversenyben Nigel Mansellel 13 ponttal.

Forma–1-en kvl rszt vett mg ebben az vben az 1000 kilomteres nrburgringi versenyen is, ahol Henri Pescarolo s Stefan Johansson mellett a 8. helyezst rte el a Porsche 956-tal. Szmos piltval egytt rszt vett Nrburgring megnyitst nnepl bemutat versenyen, ahol minden versenyz 190E 2.3-16-os Mercedes-t vezetett. Senna gyzni tudott Niki Lauda s Carlos Reutemann eltt.

Lotus-vek

1985

1985-ben Senna kivsrolta magt a Toleman csapatbl, s tigazolt a Lotus istllhoz, amely csapat versenyautit a Renault akkori V6-os motorja hajtott. Ekkor mr sokat vrtak el a brazil teljestmnytl, s a csapat nem csaldott Sennban. Mrkatrsa volt Elio de Angelis olasz pilta, s nhny vadon keresztl a legjobb kinzet Lotust vezettk, a 97T-t.

Senna a Lotus csapat versenyautjban az 1986-os Angol Nagydjon.
Senna a Lotus csapat versenyautjban az 1986-os Angol Nagydjon.

A szezonnyit futamon Senna egy elektromos problma miatt feladta a versenyt, viszont 1985. prilis 21-n, a szezon msodik versenyn, Portugliban megszerezte lete els Forma 1-es futamgyzelmt zuhog esben, amit pole pozcibl kezdett. Azonban az 1985-s vad tbbi versenye szmos mechanikus problmt hordott magval, de gy is kpes volt arra, hogy 5 pole pozcit szerezzen. jra nyerni tudott a Spa-ban, szintn ess idjrs mellett. Az 1985-s szezon vgn a 4. helyen vgzett a vilgbajnoki sszetettben 38 ponttal, (2 gyzelem, 2 msodik helyezs s szintn 2 harmadik) valamint 7 pole pozcival.

1986

Senna az 1986-os vadot is a Lotus csapatval versenyezte. Mell trsult a skt Johnny Dumfries, miutn Senna visszautastotta, hogy az angol Derek Warwick csatlakozzon mellje, mondvn a Lotus csapata nem kpes kt cscs piltt versenyeztetni egy idben. A 2. vad jobban sikerlt Senna szmra, az j Lotus 98T egy megbzhatbb csomag volt. Az vad jl kezddtt Senna szmra, a 2. helyen vgzett a hazai plyjn, Nelson Piquet mellett a brazil futamon Jacarepaguban, Rio de Janeiro-ban. Akkor vette t elszr a vilgbajnoki sszetett 1. helyezst, miutn megnyerte a Spanyol Nagydjat Jerez de la Fronteranl, ahol kpes volt Nigel Mansell Williams-Hondjt visszatartani mindssze 0,014 ezred msodperccel, ami a Forma–1 trtnetnek a legkisebb gyzelmi elnye. A sok mechanikus problma miatt nem tudta sokig vezetni a vilgbajnoki cmrt folytatott versenyt, gy vgl Alain Prost McLaren-TAG-je valamint Piquet s Mansell Williams-Hondja kztt dlt el a verseny. Senna megszerezte az vad msodik futamgyzelmt Detroitban, majd vgl sszesen 55 ponttal zrta az ves pontversenyt a 4. helyen, nyolc pole pozcival s hat dobogs helyezssel (4 msodik hely s 2 harmadik).

1987

1987-ben Senna mg kzelebb kerlt a vilgbajnoksghoz. A Lotus csapata a tavalyi Honda motorral lett elltva, miutn a Renault gy dnttt, hogy kilp a sportbl. Egy gyengbb kezds utn Senna kt versenyt megnyert egyms utn: Monacoban, majd Detroitban. Ebben az vben a Lotus-Honda 99T hol jobban, hol kevsb szerepelt jl az akkor dominns Williams-Hondhoz kpest, amit az 1986-os vadhoz hasonlan Nelson Piquet s Nigel Mansell vezetett. A Lotus 99T a javtott kiadsa ellenre, ami egy nagyon innovatv s aktv felfggesztsrendszert hasznlt, gyengbbnek bizonyult a Williams FW11B-hez kpest. A kt csapat kztti klnbsg nyilvnval volt, ahol az 1987-es Angol Nagydjon, Silverstoneban Mansell s Piquet lekrzte az azonos motorral elltott Lotusokat. Mexikban egy prdls utn Senna elvesztette eslyeit a vilgbajnoki cmet illeten, gy a verseny Nelson Piquet s Nigel Mansell kztt dlt el. Nigel Mansell gerince megsrlt egy slyos balesetben, mikzben a japn Suzukai plyn gyakorolt, gy Nelson Piquet lett az 1987-es vilgbajnok, miutn Mansell nem tudott szerepelni az vadzr Adelaide-i futamon. Sennnak viszont gy lehetsge volt arra, hogy a msodik helyen vgezzen az sszetettben, ha legalbb a 3. helyen vgez. Viszont az Ausztrl Nagydj utn a brsg gy tlte meg, hogy a Lotus-Honda fkvezetkjei szlesebbek a szablyok ltal megengedettnl, gy a csapatot kizrtk a versenybl, ezzel az utols s legsikeresebb Lotus-szezon egy szomor vggel zrdott. Senna a kizrs utn a 57 ponttal a 3. helyen vgzett, 1 pole pozcival s 6 dobogs helyezssel (4 msodik s 3 harmadik). Az vad vgn Senna tigazolt a McLaren csapathoz, melyet Honda V6-os turbmotorral lttak el.

Sikerek a McLarennel

1988

Senna a McLaren MP4/5-s versenyautban, 1989-ben
Senna a McLaren MP4/5-s versenyautban, 1989-ben

Senna 1988-ban az akkor ktszeres vilgbajnok Alain Prost csapattrsa lett. Sok drmai eset fszerezte az vad futamait. A pros kpes volt a McLaren MP4/4-gyel 16 versenybl 15-t megnyerni, Senna pedig megszerezte lete els Forma 1-es vilgbajnoki cmt.

1989

A kvethez vben mg jobban ersdtt a Senna s Prost kzti versengs, gyakran harcoltak egymssal a futamok kzben. Prost, miutn sszetkztt csapattrsval az vad utols eltti versenyn, Suzukban, megszerezte az 1989-es vilgbajnoki cmet, mivel Sennnak csak akkor lett volna eslye az len vgezni az sszetettben, ha megnyeri a futamot. Senna egy bels vben prblta megelzni trst, de Prost lezrta a szget, sszertek a kerekek, s a kt McLaren kiesett. Senna kapott egy mestersges indtst, killt a boxba j vezetszrnyrt, majd visszatrt a versenybe. Vgl rt t a clvonalon elsknt a Benetton-os Alessandro Nannini eltt, de ksbb kizrtk a versenybl a mestersges indts, a siknt levgsa, valamint a box utca vonalra val rhajtsa miatt. Az ideiglenesen felfggesztett szerzdse miatt 1989 teln vitba keveredett az FIA elnkvel, Jean-Maire Balestrevel.

1990

1990-re Prost elhagyta a McLaren csapatot, Senna j csapattrsa az osztrk Gerhard Berger lett. Az v vgn szintn a suzukai plyn dlt el jra a vilgbajnoki cm sorsa. Ekkor Senna szerezte meg a pole pozcit Prost eltt. A rajthely Suzukban a piszkos oldalon volt, gy Prost lerajtolta Senna McLarenjt a Ferrarijval. Az els kanyarnl Senna autja 273 km/h-s sebessggel nekitkztt Prost Ferrarijnak, gy mindkt aut kiesett, s Senna lett a vilgbajnok. Egy vvel ksbb, miutn megszerezte a 3. vilgbajnoki cmt, tisztzta az elz suzukai versenyek okt a sajtban. Tovbbra is fenntartotta azt, hogy a rajthelynek a plya bal oldali, tiszta rszn kellett volna lennie, miutn megszerezte a pole pozcit. Megmagyarzta a korbbi Prosttal val tkzs okt, s Senna nem fogadta el Balestre dntst, kztk az 1989-es kizrst s az 1990-es pole-pozcit:

Azt gondolom 1989-ben megbocsthatatlan dolog trtnt, amit soha nem fogok elfelejteni. A mai napig nem tudtam megbirkzni ezzel a tudattal. A lnyeg: Prost s n sszetkztnk a siknban, miutn lezrta a szget elttem. Utna visszatrtem a versenybe, megnyertem, de ksbb kizrtak. Hogy mi trtnt ksbb... nem mondhattam ki, amit gondoltam. Ha azt teszed, bntetseket kapsz, majd megbrsgolnak, esetleg elveszted a szerzdsed. Ez egy tisztessges munka? Nem... Suzukban szltam tavaly a brknak, hogy tegyk t a rajthelyet a plya bal oldalra, mivel a jobb oldal a plya piszkos rszn helyezkedik el -kiizzadsz egy pole pozcit, majd rossz heyrl rajtolsz. Azt mondtk: "Ok, nem problma". De utna Balestre rendelete szerint nem lehetett megvltoztatni. Tudom, hogy mkdik a rendszer, s azt gondoltam, ez egy kiszrs. Azt mondtam magamnak, "Ok, brmi trtnik, elsknt rkezem az els kanyarba" de nem tudtam Alain Prost mellett elmenni, mert bevgott elm. Ha elg kzel lettem volna hozz, nem tudott volna elfordulni elttem -el kellett volna engednie. Nem trdtem a balesettel, mentem. adott egy eslyt, befordult, s sszetkztnk. Elkerlhetetlen volt. "Te okoztad az egszet" mondta valaki. "Mirt okoztam ezt?" Senna vlaszolt. "Ha minden idd alatt rendesen prblnl dolgozni a rendszeren bell, mit csinlnl? Visszafojtva azt mondand, kszi? Nem megolds. Harcolnod kell abban, amirl azt gondolod, hogy igazad van. Ha a rajthely balra lett volna, az els kanyarig problma nlkl vezethettem volna. Rossz dnts volt, hogy a jobb oldalon hagytk a pole-t, s ezt hagyta Ballestre. Lthat volt, hogy mi trtnt az els kanyarban. n is benne voltam, de nem az n felelssgem volt.

1991

Senna, az 1991-es Monaci Nagydjon
Senna, az 1991-es Monaci Nagydjon

Az 1991-es vet Senna 96 ponttal knnyedn nyerte, Prost Ferrarija nagyon gyenge volt, az vben mindssze nhny dobogs helyet tudott szerezni. Senna csapattrsa a McLarennl tovbbra is Gerhard Berger maradt. Az vben ht gyzelmet aratott, kanadai kiessnek, silverstone-i negyedik, hockenheimi hetedik, s estorili tdik helynek kivtelvel, mindegyik versenyn dobogs helyen vgzett. A msodik az vben Nigel Mansell lett a Williamsszel.

1992

1992-ben Senna eltklten harcolt a vgs gyzelemrt, de a McLaren alkalmatlan volt a nyersre a minden tekintetben fellmlhatatlan Williams FW14B-hez kpest. Az j autnak tbb hinyossga is volt. Radsul ksett is az j modell (a 4. versenyen debtlt), hinyzott az aktv felfggeszts, kiszmthatatlan volt a gyors kanyarokban, s mr a Honda V12-es motorjnak ereje sem ellenslyozta a kocsi hinyossgait. Senna nyert Monacoban, Magyarorszgon s Olaszorszgban, de csak a 4. helyen vgzett az sszetettben, s a brazilnak nem volt szerzdse egyik csapattal sem a kvetkez vre. rezte, hogy a McLaren versenyaut mr nem versenykpes, (a Honda motor mr nem mlta egyrtelmen fell a Renault motor erejt 1992-ben), a Williams csapatban pedig nem versenyezhetett Prost mellett, mivel a francia megtiltotta, hogy Senna legyen a csapattrsa. Senna decemberben Phoenixbe ment, hogy letesztelje a Penske IndyCart. A McLaren fnke, Ron Dennis, megprblta biztosttatni Renault V10-es motorral a csapatot, sikertelenl. gy a McLaren a Ford V8-as motort hasznlta, ami teljestmnyileg gyengbb volt a gyri csapatnl, a Benettonnl, de remltk, hogy a kis lert az aktv felfggesztsi rendszerrel orvosolni tudjk. Senna vgl a McLaren csapatban maradt, de kizrlag csak egy versenyre rt al szerzdst (Dl-Afrikra), hogy felmrje a McLaren versenykpessgt. A tesztek utn Senna rjtt, hogy az 1993-as McLarennek van egy klnleges kpessge, noha a motor mg mindig nagyon gyenge volt, s nem tudott versenybe szllni a Williams-Renault-val. Senna ugyan nem rt al ves szerzdst, de abba beleegyezett, hogy versenyrl-versenyre ottmaradjon a csapatnl.

1993

Miutn a dl-afrikai nyitfutamon a 2. helyen vgzett, egy folyamatosan vltoz krlmnyek kztt kpes volt nyerni hazjban, Brazliban, majd egy ess futamon, Doningtonban. Ez utbbit tartjk Senna egyik legnagyobb futamgyzelmnek. A 4. helyrl indult, az els kanyarban visszaesett az 5. helyre, de az els kr vge eltt kpes volt mindenkit megelznie. Az egsz versenyen vezetett, ahol nhny piltnak 7 boxkills is szksges volt az idjrsi felttelektl fggen. Senna Spanyolorszgban a msodik helyen vgzett, majd Monacoban fellltott egy rekordot a plyn lv 6. futamgyzelmvel. Ekkor Senna mr vezette a vilgbajnoksgot Alain Prost s Michael Schumacher eltt a gyengbbnek szmt McLarenjvel. Az vad tbbi futamn viszont Alain Prost ledolgozta a htrnyt Sennval szemben, majd tvette a vezetst. Senna vgl szerzett mg 2 gyzelmet Japnban s Ausztrliban, s vgl a 2. helyen vgzett az sszetettben.

1994

Az 1993-as vilgbajnoksgot kveten Alain Prost visszavonult a Formula–1-bl, hagyva ezzel egy res helyet a Williams-Renault csapatban, amit Senna vett t az 1994-es vadra, csapattrsa a brit Damon Hill lett. Senna a Williamsszel, mely megnyerte az elz kt vi bajnoksgot, az 1994 vi bajnoksg egyik legnagyobb eslyese volt. Az vre betiltottk az elektronikus segdeszkzket az autkban, kztk a kiprgsgtlt s az ABS-t.

Az vad els versenyn Brazliban megszerezte az els rajtkockt, s br sokig tartotta a mgtte versenyz Michael Schumachert, a nmet a boxutcban mgis megelzte. Senna mikzben Schumachert ldzte, az egyik kanyarban kiprdlt s kiesett. A kvetkez verseny a Csendes-ceni Nagydj volt. Itt is szintn megszerezte a pole-t. Az els kanyarban Mika Hkkinen htulrl beleszaladt kiesett. A versenyen Hill msodik, mg Schumacher ismt els lett. Ezzel a nmet 20 pont elnyt gyjttt Sennval szemben. A San Marin-i Nagydjon az vben harmadszorra is megszerezte a pole pozcit.

Ratzenberger balesete utn az idmrn Senna megfontols trgyv tette, hogy elinduljon-e a futamon, s folytassa-e versenyzi plyafutst. Vgl mgis rajthoz llt. A 6. krben a versenyt vezet Senna a Tamburello-kanyart nem vette be, hanem egyenesen a betonfalnak tkztt. Egy pillanatra ltni lehetett, ahogyan a srga sisak flrebillen. Sokan felllegeztek, hogy Ayrton mg l, azonban tbbet mr nem mozdult. Voltak, akik mr ekkor a legrosszabbra szmtottak, s ez csak fokozdott, amikor az elszllts utn vrnyomok voltak a kavicsgyon. Senna hallt nem az tkzs, hanem a szembe frd, kerekestl leszakadt felfggeszts-rd okozta, megtallva azt a nhny mm-es gumrozott helyet, ami a sisak s a rostly kztt van. Helikopterrel szlltottk krhzba, Bolognba, 18 ra 40 perckor halt meg. A baleset krlmnyei mig tisztzatlanok. Egyesek szerint technikai problma addott, msok szerint Senna hibzott s tl gyosan rkezett a kanyarba. Sennnak korbban gondjai akadtak a kormnnyal, s j, megtoldott kormnymvet krt a versenyre. A vizsglatok szerint a kormnyoszlop eltrt, de nem tudni, hogy ez a baleset eltt, vagy utn trtnt.

Az imolai htvge utn szmos j biztonsgi elrst vezettek be a Formula–1-ben. A plykat, kztk Imolt is tptettk, nagyobb bukteret hagyva a kicsszsokhoz.

Teljestmnyek

Senna 161 futam alatt 65-szr indulhatott az els helyrl, amit csak Michael Schumacher tudott fellmlni a 12 vvel ksbbi San Marin-i Nagydjon, 2006-ban.

A "Varzslatos" Senna hatszor nyert futamot a monaci plyn, melyet a mai napig nem dntttek meg. Ayrton kifejtette, hogy egy furcsa rzs tlti el t a kvalifikci kzben. lltsa szerint az 1988-as Monaci Nagydjon a kvetkez trtnt vele az alagtban:

...az utols idmrsi szekci. Mr az enym volt az els kocka, aztn fl msodperccel, majd egy msodperccel jobb idt autztam. Kzel kt msodperccel gyorsabb voltam mindenkinl, mg a sajt csapattrsamnl is. S rjttem, nem tudatosan vezettem az autt, hanem egyfajta sztnnel, egy msik dimenziban. Ez olyan volt, mint az alagtban. De nemcsak az alagtban volt ez az rzs, hanem az egsz kr idejn. n csak mentem s mentem, egyre jobban s jobban. Mr a hatr fltt autztam, de mg mindig kpes tbbet is elrni. Aztn hirtelen mintha valami megttt volna engem. Felbredtem, s rjttem, egy msik vilgban voltam. A kzvetlen reakcim visszalasstott. Lassan visszavezettem a boxba, s tbbet mr nem mentem ki a plyra aznap. Ez az esemny elgg megijesztett engem, mert az ntudatomon kvl trtnt. Ritkn trtnik velem ilyen, de mindig komolyan veszem, mert ez fontos az nfenntartshoz.

A 2004-es San Marino-i futamon Ayrton Senna hallnak tz ves vforduljn Gerhard Berger, aki Senna csapattrsa 1990-1992-ig, valamint a versenyeken kvl egy nagyon kzeli bartja volt, kifejezte emlkt, milyen volt Sennval egy idmr edzs:

Emlkszem egy imolai htvgre, ahol futottam egy j idt. Majd kijtt a plyra, s futott egy jobbat. Kimentem, s javtottam az idejn. Aztn kijtt, s megint volt a gyorsabb. gy ment ez az idmr vgig, amikor felkerlt az utols szett gumi, ltnk a versenyautnkban, majd kiszllt az vbl, tstlt hozzm, s azt mondta: "Figyelj, ez most nagyon veszlyes lesz" mondtam neki: "s akkor mi van? Menjnk!

Ez a verseny nemcsak Senna elszntsgt s a verseny utni vgyt bizonytotta, hogy az els legyen (belertve az idmrt is), de Senna s Berger kzeli bartsgt is. Ketten mindig durva trfkat jtszottak egymssal, hogy fellmljk egymst. Berger idzte a mondst: " sokat tantott nekem a sportunkrl, n megtantottam t nevetni."

Ess futamok

A Forma–1-es ess futamokrl sokan gy vlik, hogy az autk nagy kiegyenltje, a piltk kzti teljestmny teljesen klnbz. A sebessget le kell cskkenteni s gy az autk flnye jelentsen cskken. Az ess id precz irnytst s kivl vezeti kondcit ignyel. Sennnak az ilyen felttelek kedveztek a legjobban.

1984-ben Senna olyan versenyzk kz kerlt, akiknek a rangjaikat sszeadva 16 vilgbajnoki cmet tett ki. Mikzben zldflknt rszt vett egy gyakorlatilag versenykptelen Toleman TG184-gyel, Senna hromszor kiesett a versenybl, a 6. s a 7. helyen az els 5 versenyben. Az vad els ess futama Monacoban volt, ahol a 13. helyrl indult. A versenyt biztonsgi okokbl 31 kr utn leintettk. Ekkor Senna a 2. helyen volt, s 4 msodperccel volt gyorsabb krnknt az len jr Alain Prostnl. Senna kpes volt egy olyan plyn elzni, ahol mg szraz krlmnyek kztt is nagyon nehz.

1993-ban Doningtonban Senna a McLaren csapat piltja volt. Az MP4/8-as, habr egy len jr aut volt, a Williams FW15C-hoz kpest alulmaradt. Nhnyan fenntartjk, hogy a Williams FW14B s az FW15C valsznleg minden idk legfejlettebb Forma 1-es auti voltak. Senna a 4. helyrl indult a versenyen. A nagy kezdsben Damon Hill bevgott Michael Schumacher el, gy a nmetnek a kls ven kellett autznia, lezrva viszont ezzel Senna vonalt. Karl Wendlinger Sauberje megelzte Sennt is s Schumachert is, gy Senna az 5., Schumacher a 4. lett. Viszont a kr vgn fordult be elsknt a clegyenesbe, megelzve Schumachert, Wendlingert, Hillt s Prostot. Senna "Az Esmester" cmet kapta a '90-es vek elejn. A doningtoni nyitkrt gyakran tartjk a legnagyobb sportpillanatok egyiknek. Sennt gyakran a leggyorsabb F1-es piltaknt tisztelik, radsul egy 2006-os Formula–1 magazin szavazsa ltal minden idk legnagyobb Forma–1 versenyzje.

Egynisg

Senna sisakja

A klnleges vezetsi kpessgein tl Senna egy lenygz egynisg volt a Forma–1 tborban. Ers nkritikjt s rendkvl szenvedlyes vezetsi mdjt hasznlta az nmaga felfedezsrt, a versenyzst a kvetkezkppen hasonltotta az lethez:

“Minl kemnyebben vezetek, annl tbb mindent fedezek fel magamon. Mindig a kvetkez lpst keresem, egy msik vilgban, egy olyan helyen, ahol mg nem voltam azeltt. Ez egy magnyos versenyzs, de nagyon rdekfeszt. Mindig j rzseket tapasztaltok s mindig tbbet akarok. Ez az n motvcim.”

Igencsak ellenttes Senna plyn lev lnk s merev akarata az amgy embersges s egyttrz tetteivel. Gerthard Bergerrel val bartsga kzismert volt, hiszen mindketten durva trfkat jtszottak egymssal.

Ayrton tbb, mint krltekint volt a sportban bemutatott veszlyekkel, habr a korai karrierje javarszt nem ezt tkrzi. Ezt taln Martin Donnelly 1990-es katasztrfja vltoztatta meg 1990-ben, ami Jerezben, a Spanyol Nagydjon trtnt. Donnelly megtdtt az erszakos tolats alatt a kocsijtl, ami majdnem elvette az lett.

1992-ben a belga plyn, Spa-Franchochampsban a pnteki szabadedzsen rik Comas frontlisan sszetrte Ligier-Renaultjt a Blanchimont szekciban. A tbbi versenyz nagy sebessggel elhaladt a roncs mellett, de Senna kiugrott autjbl, s visszarohant a plyn a roncshoz, hogy kisegtse a francit, akinek slyos agyrzkdsa volt, de szerencssen megszta a balesetet.

1993-ban szintn Spa-ban, amikor Alessandro Zanardi sszetrte a Lotust az Eau Rouge kanyarnl, Senna megint kiugrott az autjbl, hogy segteni tudjon a srlt vezetnek.

Az 1994-es  

Kvetkez verseny


Belga Nagydj(Spa)
(2009.08.30.)

Idmr edzs:
(2009.08.29.)
13.45(RTL-klub,l)


Futam:
(2009.08.30.)
13.30(RTL-klub,l)
18.15(SportKlub,ismtls)


 

Internetes kzvetts (1. s 2. szabadedzs, idmr, futam) ITT
Az ideredmnyeket a formula1.com-on kvetheted miutn regisztrltl.

 

Oldal infk:
Induls:2007.07.21
Tma: McLaren Mercedes, F1

Az eddig legforgalmasabb nap: 2007.11.03.
Az eddig legforgalmasabb nap ltogatottsga:
43

button:

kpek, hrek forrsa:
formula.hu
f1hirek.hu
egyb F1-es informcis oldalak

Idzet:
"Ha msodik lettl,akkor te
vagy az els aki veszt!"
Ayrton Senna

 
Forma-1
 
Eredmnyek 2008
 
Plyk
 
Extrk
 
Ltogatk szma
Induls: 2007-07-21
 
Galria

Hamarosan...

 
Hungaroring
 

Nagyon ütõs volt a Nintendo Switch 2 Direct! Elemzést a látottakról pedig itt olvashatsz!    *****    Elkészítem születési horoszkópod és ajándék 3 éves elõrejelzésed. Utána szóban minden kérdésedet megbeszéljük! Kattints    *****    Könyves oldal - egy jó könyv, elrepít bárhová - Könyves oldal    *****    20 éve jelent meg a Nintendo DS! Emlékezzünk meg ról, hisz olyan sok szép perccel ajándékozott meg minket a játékaival!    *****    Ha érdekelnek az animék,mangák,videojátékok, japán és holland nyelv és kultúra, akkor látogass el a személyes oldalamra.    *****    Dryvit, hõszigetelés! Vállaljuk családi házak, nyaralók és egyéb épületek homlokzati szigetelését! 0630/583-3168 Hívjon!    *****    Könyves oldal - Ágica Könyvtára - ahol megnézheted milyen könyveim vannak, miket olvasok, mik a terveim...    *****    Megtörtént Bûnügyekkel foglalkozó oldal - magyar és külföldi esetek.    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    A boroszkányok gyorsan megtanulják... Minden mágia megköveteli a maga árát. De vajon mekkora lehet ez az ár? - FRPG    *****    Alkosd meg a saját karaktered, és irányítsd a sorsát! Vajon képes lenne túlélni egy ilyen titkokkal teli helyen? - FRPG    *****    Mindig tudnod kell, melyik kikötõ felé tartasz. - ROSE HARBOR, a mi városunk - FRPG    *****    Akad mindannyijukban valami közös, valami ide vezette õket, a delaware-i aprócska kikötõvárosba... - FRPG    *****    boroszkány, vérfarkas, alakváltó, démon és angyal... szavak, amik mind jelentenek valamit - csatlakozz közénk - FRPG    *****    Why do all the monsters come out at night? - Rose Harbor, a város, ahol nem a természetfeletti a legfõbb titok - FRPG    *****    why do all monsters come out at night - FRPG - Csatlakozz közénk! - Írj, és éld át a kalandokat!    *****    CRIMECASESNIGHT - Igazi Bûntényekkel foglalkozó oldal    *****    Figyelem, figyelem! A második vágányra karácsonyi mese érkezett! Mesés karácsonyt kíván mindenkinek: a Mesetáros    *****    10 éves a Haikyuu!! Ennek alkalmából részletes elemzést olvashatsz az anime elsõ évadáról az Anime Odyssey blogban!    *****    Ismerd meg az F-Zero sorozatot, a Nintendo legdinamikusabb versenyjáték-szériáját! Folyamatosan bõvülõ tartalom.