A 80-as vek elejn Ron Dennis, Jochen Rindt egykori mrnke megvsrolta az akkoriban sikertelen csapatot. Azta a McLaren modelleit „MP4”-nek hvjk.
Ron Dennis 40 ve a plyn
A McLaren-Mercedes istll vezetje, Ron Dennis, jnius 1-jn, pnteken nnepelte 60. szletsnapjt. A wokingi csapat els embere 40 ve tevkenykedik a Forma-1 vilgban s 27 ve ll az istll ln. Szletsnapja alkalmbl tekintettk t eddigi plyafutsa legfontosabb llomsait. A kezdetek:
Ron Dennis 1947. jnius 1-n szletett az angliai Wokingban s ebben a kisvrosban is ntt fel. 16 vesen kimaradt az iskolbl s Wybridge-ben, a Thomson & Taylor nev garzsban kezdett dolgozni autszerel-tanoncknt. Nem sokkal ezutn a garzs a Chipstead Motorcsoport egyik lenyvllalata lett, s Dennist thelyeztk a versenyautkat kszt Cooper Autgyrba. Kzben a Guildford Mszaki Fiskoln rszidben hallgatott gpjrm-technolgit.
19 vesen kerlt a Cooper Forma-1-es csapathoz, ahol Jochen Ridt volt az elsszm pilta. Rindt kt v mlva a Brabham csapathoz igazolt, ahov magval vitte Dennist is, aki egy vvel ksbb mr a szerelk fnke lett. Jack Brabham csapatfnk nyugdjba vonulst kveten dnttt gy egy szereltrsval, hogy sajt istllt alapt, ami vgl Rondel nven alakult meg 1972-ben Wokingban. A csapat Leicestershire-ben tallhat Mallory Park plyn debtlt, els pilti Carlos Reutemann s Bob Wolek voltak.
Az els sikerek
Dennis a hetvenes vek vgn alaptotta meg a Projekt 4 nev istllt, amely a Forma-2-ben s Forma-3-ban is sikeres lett, 1979-ben s 1980-ban bajnoksgot nyert a Philip Morris (Marlboro) cg tmogatsval. 1980-ban, a Philip Morris vezetsge, az akkoriban szernyen szerepl McLaren istllt knyszertette a Projekt 4-gyel val egyeslsre, Ron Dennis llt a csapat lre. Dennis ezutn John Barnardot krte fel Forma-1-es versenyautja megtervezsre, aki egy forradalmian j, sznszlas sszettel karosszrit az MP4/1-t alkotott a csapat szmra. Ebben az vben az istll pilti, John Watson s Alain Prost a konstruktrk kztt a hetedik helyet szereztk meg a csapatnak. Dennis lehetsget ltott Prostban, de mgsem tudta megakadlyozni, hogy a francia a Renault csapathoz igazoljon.
A nyolcvanas vek elejn zlettrsaival egytt jabb szponzorokat szerzett, Mayer s Tyler Alexander, illetve Mansour Ojjeh, a Williams tmogatja szemlyben. Ojjeh cge, a TAG (Techniques d’Avant Garde), a turbmotorokat gyrt Porsche befektetje is volt egyben, amelynek motorjai kszen lltak a McLaren szmra, gy a csapat nevet is vltoztatott, McLaren TAG-re s Ojjeh 70%-os rszesedst nyert az istllnl. Dennis, az idkzben visszavonult ktszeres vilgbajnokot, Niki Laudt meggyzte a visszatrsrl, az 1984-es szezont vele s a Renault csapattl visszatr Alain Prosttal kezdte meg, vagyis minden kszen llt a vilgbajnoki cm megszerzsre.
A vilgbajnok csapat
1984-ben 16 versenybl tizenkettt nyert meg Dennis vezetsvel a McLaren istll, Lauda fl ponttal elzte meg Prostot, mg a csapat tbb mint ktszer annyi pontot gyjttt, mint a harmadik helyezett Elio de Angelis. A kvetkez vben is sikerlt elhdtani mindkt vilgbajnoki cmet, m 1986-ban a konstruktri elssget elbukta a grda.
1987-re vilgoss vlt Dennis szmra, hogy a TAG motorok mr nem kpesek felvenni a harcot a tbbi gyrtval, ezrt a Honda cg fel prblt meg kzeledni. A Honda viszont ekkor mg a nagy rivlis Williams istll partnere volt, mivel azonban a csapatfnk, Frank Williams nem akart japn versenyzt szerzdtetni, ezrt a Honda tprtolt a McLarenhez. Dennis nemcsak kivl motorszllt cget szerzett csapatnak, de emell az azta legendv vlt brazil Ayrton Sennt is a wokingi grdhoz csbtotta. Nyer prossal kezdett neki az 1988-as szezonnak, aminek vgn az angol alakulat Senna s Prost rvn 16 futambl 15 gyzelmet knyvelhetett el s a rkvetkez v is ugyanezt az eredmnyt hozta. Azonban Dennis nem tudta kt, heves vrmrsklet piltjt kezelni, emiatt Prost egyni vilgbajnoki cmmel a tarsolyban elhagyta az istllt. A francia helyre az osztrk Gerhard Bergert igazolta le Dennis.
A kilencvenes vek eleje tovbbi McLaren dominancit hozott a Forma-1-ben, 1990-ben s 1991-ben is nyert a wokingi grda. 1992-tl viszont Dennis s csapata szmra ht nsges v kvetkezett. A kilencvenes vek derekn megegyezett a Mercedes motorgyrt cggel, illetve a McLarenhez Williamstl tcsbtott sztrtervezvel, Adrien Newey-vel egy j, minden tekintetben versenykpes, vilgbajnoki gyzelemre alkalmas versenyaut ptsben. A kezdeti nehzsgeket kveten, a finn Mika Hkkinen rvn 1998-ban megnyerte az egyni- s a csapat-vilgbajnoki cmet is. A finn 1999-ben ismtelt, igaz a konstruktri elssg ekkor mr kicsszott Dennis kezei kzl.
A 2000-es vek
2001-ben, Mika Hkkinen visszavonulst kveten, elcspte Jeand Todt ell a finnek fiatal tehetsgt, Kimi Raikknent. A Dennis vezette McLaren csapat ugyan az lcsapatok kz tartozott, de vilgbajnoksgot mgsem sikerlt nyernie, egy hajszllal mindig jobb volt a Ferrari vagy ppen a Renault csapata. A 2007-es szezonnak, a Renault istlltl hozz igazol ktszeres vilgbajnok, spanyol Fernando Alonsval s a McLaren ktelkben nevelked jonc Lewis Hamiltonnal vgott neki s jelenleg pilti s csapata is vezet a bajnoksgban t fordult kveten. Most minden jel arra utal, hogy v vgn a mr gy is hossz vilgbajnoki lajstrom jabb cmekkel gyarapodhat. (2007-es rs)(forrs:f1hrek.hu)
Adatlap RON DENNIS Szletsi id: 1947. jnius 1. Szletsi hely: Nagy-Britannia, Woking Csaldi llapota: Ns, felesge Lisa, kt lnya s egy fia van Cmei: csapatfnk, a McLaren csoport elnke s stratgiai vezetje Vilgbajnok a Forma-1-ben, a McLaren istll vezetjeknt: 9 egyni (1984, 1985, 1986, 1988, 1989, 1990, 1991, 1998, 1999) s 7 konstruktri (1984, 1985, 1988, 1989, 1990, 1991, 1998) vilgbajnoki cm Elismersei: - a Brit Autversenyzk Klubjnak aranyrme, 2001. - tiszteletbeli doktor, Surrey Egyetem, 2000. - a motorsport szolglatrt a Brit Birodalom Lovagrendjnek Parancsnoki fokozata, 2000. - tudomnyos doktor, Londoni Vrosi Egyetem, 1997.
|