Ayrton Senna
Ayrton Senna da Silva 1960. mrcius 21-n szletett Santanban - Sao Paulo (Brazlia) egy jmd emberek ltal lakott negyedben - Neide s Milton Guirado Theodoro Senna da Silva msodik gyermekeknt az 1957-ben vilgra jtt Viviane utn. Hat vvel ksbb, 1966-ban mg egy testvre szletett: Leonardo.
Az apa, Milton sikeres zletember (autalkatrsz vllalat) s fldbirtokos volt, gy csaldja soha semmiben nem szenvedett hinyt. Taln ma mr hihetetlen, de a kis Ayrton nagyon gyetlen gyermek volt s ksbb orvosilag is megllaptottk, hogy mozgskoordincis problmi vannak. Ezen kvl a korai beszmolk szerint mr akkor jellemz volt r egy olyan fok komolysg, amely korosztlytl szokatlan volt.
Milton azt is szrevette, hogy kisfia nagyobb rdekldst mutat az autk irnt az tlagnl, gy ngyves korban ksztett neki egy kicsi, egy lers gokartot. s Ayrtont mintha csak kicserltk volna, amikor belelt! A kis "szguld smliban" mr nem volt tbb esetlen - ehelyett hihetetlenl koncentrltt vlt. Innentl kezdve a csald htvgi programjbl nem hinyozhatott az, hogy kivigyk Ayrtont a kzeli parkba krzgetni.
Az iskola nem kttte le a fiatal Sennt, de desapja tanulmnyi eredmnyeitl tette fggv, hogy folytathatja-e a gokartozst, gy Ayrton mindent megtett azrt, hogy elgedett tegye t. Nyolcves lehetett, amikor elkezdte figyelni az akkori "nagyokat" a televziban: Jackie Stewart ragadta meg leginkbb figyelmt, majd ksbb Brazlia els igazn nagy autversenyz hse, Emerson Fittipaldi.
Ayrton tzves korban kapta meg els komoly gokartjt: egy 100 kbcentis kis gpet. Brazliban tizenhrom ves kortl lehetett akkoriban hivatalos gokart versenyeken rszt venni, gy Sennnak mg hrom vig be kellett rnie a gyakorlssal a kzeli Parque Anhembi gokart plyn. Kzben 1972-ben Fittipaldi vilgbajnok lett, 1973-ban pedig Sao Paulban megrendeztk az els Forma-1-es Brazil Nagydjat, amelyet szintn Fittipaldi nyert. A nzk kztt csillog szemekkel ott lt a tizenhrom ves Ayrton, aki mr akkor arrl lmodott, hogy minden idk legjobbja lesz.
Ebben az vben jlius 1-jn vgre maga is versenyezhetett - radsul ott, ahol a Forma-1-es nagymenk: Interlagosban - pontosabban a komplexum gokartplyjn. A versenyen a korosztly Sao Paulo-i legjobbjai lltak rajthoz, s jelen volt az a fi is, aki addig szinte mindent megnyert: Maurizio Sala. Ayrton azonban klnleges volt s rgtn az els versenyt megnyerte, maga mg utastva mg a "men" Salt is. Ksbb a kt src sszehaverkodott, st Ayrton egy idben Maurizio hgval, Carolinval is jrt.
Senna ktsgtelenl jobban volt eleresztve anyagilag, mint legtbb vetlytrsa - tbbek kztt mr gyermekkorban sajt furgonja volt sofrrel - de a tehetsget nem lehet pnzen megvenni s hogy milyen kpessgekkel rendelkezett az kezdettl fogva nyilvnval volt. Mint ahogy az is, hogy ha valamit csinlt, akkor azt nagyon komolyan csinlta, gyelve a legaprbb rszletekre s semmit nem bzva a vletlenre. Ennek egyik kes pldja az, hogy Senna tbb alkalommal szemlyesen kereste fel a gokartok motorjt fejleszt Tche mhelyt s felgyelte hogyan dolgoznak gpe hajtmvn. A legjobbat akarta kapni s ezrt hajland volt tenni is.
Ayrton 1974-ben nyeri els bajnoki cmt: a Sao Paulo-i junior gokartbajnoksg gyztese lesz. 1975-ben msodik helyezett az orszgos junior bajnoksgban s bajnoki cmet szerez a "Nacional Italcolomy" sorozat junior kategrijban. 1976-ban Sao Paulo bajnoka a 100 kbcentis msodosztlyban s harmadik helyen vgez a brazil bajnoksgban ugyanebben a gposztlyban. A 100 kbcentis els osztlyban megnyeri a hromrs versenyt Sao Paulban.
1977-ben lpett ki nemzetkzi porondra s rgtn megnyerte a Dl-Amerikai Gokart Bajnoksgot az Inter kategriban. Ugyanebben az vben s ugyanebben a kategriban msodik helyezett a brazil bajnoksgban s a Sao Paulo-i bajnoksgban. Ismt megnyeri a hromrs Sao Paulo-i versenyt - ezttal ezt is az Inter kategriban.
1978-ban vett elszr rszt a gokart vilgbajnoksgon (az Inter kategriban), amelyet akkor a franciaorszgi Le Mans-ban tartottak. sszetettben hatodik helyen vgzett, amelyrl a szakemberek egyrtelmen gy tartottk, hogy remek teljestmny, m Ayrton elgedetlen volt - mint mindig, ha gy rezte lehetett volna jobb is. A perfekcionizmus kezdettl fogva jellemz volt r. Klnsen azt fjlalta, hogy a dnt hrom versenybl egyet sem tudott megnyerni: az els futamon hetedik volt, a msodikon tkztt az angol Mickey Allennel s mindketten kiestek, a harmadikon hatodik helyet rt el.
Ebben az esztendben rszt vett mg a gokartos Japn Grand Prix-n Sugban (Inter katgria), ahol negyedik lett. Termszetnl fogva valsznleg ezt is kudarcnak rtkelte, m hazai fldn vigasztaldhatott a brazil bajnoki cmmel (Inter kategria) s a hromrs Sao Paulo-i versenyen aratott gyzelmvel (Inter kategria). Ugyanebben a kategriban msodik lett a Sao Paulo-i bajnoksgban.
1979-ben a portugliai Estorilban rendeztk a gokart vilgbajnoksgot, ahol Ayrton msodik lett (ebben az vben is maradt az Inter kategrinl) a holland Peter Koene mgtt. A dnt hrom futambl egyet Ayrton nyert, egyet Koene s a harmadikban Koene-nek csak arra volt szksge a versenymatematika alapjn, hogy honfitrsa, Peter de Bruyn eltt vgezzen, amit meg is csinlt. Senna javtott teht az elz esztendhz kpest, de t csak a bajnoki cm tudta volna elgedett tenni.
A San Juanban rendezett dl-amerikai bajnoksgban is a msodik helyen vgez, majd nyer Olaszorszgban, San Marinban. Megnyeri a Mato Grossban rendezett brazil bajnoksgot is, msodik Wholenben a gokartos Svjci Grand Prix-n s Parmban az Olasz Grand Prix-n is. Tizedik az olaszorszgi Jesolban rendezett Bajnokok Kupjn.
1980-ban dl-amerikai s brazil bajnok az Inter kategriban s jra msodik a gokart vilgbajnoksgon - ezttal a belgiumi Nivelles-ben a 135 kbcentis kategriban. Az els futamban kicsszott, a msodikban nyert, a harmadikban pedig harmadik lett.
Lenygz eurpai bemutatkozs a Forma-Fordban - 1981
Ayrton tudta, hogy ha nagy versenyzi karriert akar befutni, akkor valamelyik eurpai auts kategriban kell felhvnia magra a figyelmet. Ezrt 1981-ben, 21 ves korban, - amikor autkra vltott gokartokrl - gy dnttt, hogy az angol Forma-Ford 1600 bajnoksgban folytatja plyafutst. Ekkorra felesgl vette Liliane Vasconcelost, aki vele utazott a Fld msik oldalra.
A Forma-Ford 1600-as htvgeken egyszerre hrom bajnoksg versenyeit tekinthettk meg a nzk: a P.&O. bajnoksgt, a R.A.C. (Royal Automobile Club) bajnoksgt s a T.T.(Towsend-Thoresen) bajnoksgt: Senna mindhrom kategriban rszt vett versenyeken, m elssorban a T.T.-re koncentrlt.
A Van Diemen csapat rendkvl sikeres volt a Forma-Fordban s Senna maga kereste fel a csapat vezetjt, Ralph Firmant (igen, a ksbbi Forma-1-es pilta apja). A tapasztalt Firman-re rendkvl nagy hatssal volt Senna magabiztossga s leszerzdtette a fiatalembert, aki ekkoriban egybirnt mg Ayrton da Silvaknt hasznlta nevt.
Ayrtonnak gy termszetesen az egsz szezonra Angliba kellett kltznie: szllst Norfolkban tallta meg.
Persze egy fiatal autversenyz dolga nem ennyire egyszer, amikor be akar kerlni egy felsbb s radsul idegen orszgban foly versenysorozatba. Az ilyesmihez sok pnzre van szksg. Sennnak ezt gazdag desapja biztostotta - s tette ezt annak ellenre, hogy azrt szvesebben ltta volna fit zletemberknt. (Aryton egybknt jrt is zleti fiskolra.)
Senna mrcius 1-jn Brands Hatch-ben a P.&O. bajnoksg els versenyn tdik helyet szerzett - mg az 1980-as autval. A kvetkez hten a T.T. bajnoksgban Thruxtonban mr harmadik volt. A Van Diemen a kvetkez versenyen - jra Brands Hatch-ben s a T.T. bajnoksgban - vetette be elszr 1981-es autjt, amellyel Senna azonnal pole pozcit szerzett, majd az esversenyen lenygz gyzelmet aratott.
Mrcius 22-n Mallory Parkban jabb pole kvetkezett s egy msodik hely egy forr hangulat versenyen: az els helyrt az argentin Enrique Mansilla (szintn Van Diemen) s Senna volt harcban. Mansilla mg a verseny elejn elhzott egy j rajt utn, m Senna csak Ricardo Valerio megelzse utn tudott a nyomba eredni. Gyorsabb volt Mansillnl s az utols krben megprblta megelzni, m ekkor az argentin nemes egyszersggel kitolta t a fre, gy Ayrton szmra maradt a msodik hely. Senna a verseny utn ktelen dhvel tmadt Mansillra s csak azrt nem verekedtek ssze, mert a szerelk lefogtk ket.
prilis 5-n ugyanitt jabb veresget kellett elknyvelnie Ayrtonnak - ezttal Rick Morris (Royale-Nelson) mgtt - de most sportszer s nagyon szoros csatban gyztk le. Mjus 3-n Snettertonban ismt v volt a pole az idmr edzsen s a msodik hely a versenyen. Mjus 24-n Oulton Parkban a R.A.C. bajnoksgban nyert egy versenyt, aztn a kvetkez napon mr Mallory Parkban volt, hogy a T.T. bajnoksgban tegye meg ugyanezt.
Jnius 7-n Snettertonban nyer (ismt a T.T. bajnoksgban), majd 21-n msodik helyet szerez Silverstone-ban (R.A.C.) - megint Morris volt az, aki megverte egy remek csatban. Ayrton azonban nehezen viselte a veresget s fortyogott a dhtl a futam utn sportszertlen manverrel vdolva Morrist, ami egy kicsit a "bagoly mondja verbnek" esetnek tnhetett, ugyanis a korai beszmolk szerint mindketten meglehetsen kemny eszkzkkel kzdttek - nemcsak Morris. Vgl ellt a vita s folytatdott a szezon.
Jnius 27-n Oulton Parkban gyz (T.T.), aztn jlius 4-n Doningtonban (R.A.C.), majd jlius 12-n negyedik Brands Hatch-ben (R.A.C), mivel - vezet pozciban - hrom krrel a verseny vge eltt elhagyta a plyt s leszakadt a httmlje. Jlius 25-n nyer Oulton Parkban (T.T.), egy nappal ksbb Mallory Parkban (R.A.C.), augusztus 2-n Brands Hatch-ben (T.T.), augusztus 9-n Snettertonban (R.A.C.), augusztus 15-n Doningtonban (T.T.), augusztus 31-n - a pole-bl indulva - Thruxtonban (T.T.). A snettertoni diadal - esversenyen - azt jelentette, hogy a R.A.C bajnoksg mr az v volt - egy versennyel a sorozat vge eltt behozhatatlan elnnyel vezetett Morris eltt. Az augusztus 31-t thruxtoni gyzelem pedig a T.T. bajnoki cmet hozta meg neki - szintn egy versennyel a sorozat vge eltt.
A szezon utols versenyn, szeptember 29-n msodik lett Morris mgtt Brands Hatch-ben (T.T.).
Ugyanebben az vben mg mindig vissza-visszatrt gokartozni is - klnsen azrt, mert mindenkppen szerette volna megszerezni a gokart vilgbajnoki cmet, amelyet addig nem sikerlt bezsebelnie. 1981-ben sem... Abban az vben az olaszorszgi Parmban rendeztk a vidalt s Ayrton a negyedik helyen vgzett a 135 kbcentis kategriban. Elindult Jesolban a Bajnokok Kupjn is, ahol baleset miatt feladta a versenyt. A Svjci Grand Prix-t Wholenben viszont megnyerte.
Mint minden vben, 1981-ben is megrendezsre kerlt a Forma-Ford szezon legjelesebb versenye a Brands Hatch-i Forma-Ford Fesztivl, amelyre azonban Senna nem nevezett. Inkbb hazament Brazliba... (Egybknt a helyre ltetett r Tommy Byrne megnyerte a Forma-Ford szezon legjelesebb versenyt.)
A sikerekben gazdag eurpai bemutatkozs ellenre Ayrton nem tudott szponzori tmogatshoz jutni kvetkez vre, mert hazja vllalatai inkbb a felsbb kategrikban versenyz brazilokra koncentrltak - ami nem volt meglep, hiszen ebben az esztendben taroltak a brazilok: Nelson Piquet Forma-1-es vilgbajnok lett, Roberto Moreno s Raul Boesel pedig a Forma-3-ban jeleskedett.
Senna a kzny miatt - amely hazja mdijt s a szponzorokat jellemezte sikerei irnt - nagyon elkeseredett s kijelentette, hogy abbahagyja a versenyzst. Radsul desapja - aki ugyan tmogatta versenyzst, de inkbb csak egy hbortnak tartotta azt - is szorgazlamzta ezt. Senna hazakltztt teht Brazliba, ahol a csaldi vllalkozsban kezdett dolgozni. Ngy hnap mlva azonban ismt fellngolt benne a tz s gy dnttt mgis visszatr az reg kontinensre versenyezni. Ayrtonnak sikerlt meggyznie desapjt arrl, hogy legalbb rszben tmogassa versenyzst - a msik felt a szksges pnznek pedig egy brazil bank adta. Meggrte apjnak, hogy ha pnzt fog keresni az autversenyzssel, akkor vissza fogja neki fizetni a klcsnt.
Ayrton felesge, a luxuskrlmnyek kztt nevelkedett Liliane azonban nem akart tbb visszamenni Nagy-Britanniba s a nlklzsbe - inkbb elvlt Senntl.
Senna tovbb tarol a Forma-Fordban - 1982
1982-ben Ayrton mr a Forma-Ford 2000 Eurpa-bajnoksgban indult Dennis Rushen Dennis Green Racing csapatban. Rushen mr 1981-ben felajnlotta neki, hogy 10 000 font ellenben rszt vehet az egsz szezonban csapatnl a ktliteres gposztlyban. Ez rendkvl jutnyos rnak szmtott - ami annak volt ksznhet, hogy a csapatvezet nzknt meggyzdtt Senna rendkvli kpessgeirl. Amikor teht Ayrton visszatrt Eurpba, rgtn Rushent kereste fel s leszerzdtek.
Senna ebben a szezonban is kt sorozatban vett rszt: a brit bajnoksgban s az Eurpa-bajnoksgban. A brit bajnoksg mrcius 7-n kezddtt Brands Hatch-ben. Ayrtonnak nem volt alkalma tesztelni a szezon eltt, ennek ellenre tkletes versenyt futott: pole, leggyorsabb kr s gyzelem. Legkzelebbi vetlytrsa az angol Calvin Fish volt ebben az esztendben - de igazn sem jelentett veszlyt szmra.
A kvetkez versenyen, mrcius 27-n Oulton Parkban megismtldtt az elz futamon ltott Senna-fle hengerls: pole, leggyorsabb kr s gyzelem - 10 msodperccel Fish eltt. Egy nappal ksbb Silverstone-ban ugyanez trtnt. Aztn prilis 4-n Doningtonban, prilis 9-n Snettertonban s prilis 12-n Silverstone-ban is. A snettertoni diadal klnleges volt, mert Sennnak elment az els fkje s visszaesett, majd szenzcis mdon kzdtte vissza magt az els helyre.
Ayrton legjobb bartja ekkoriban honfitrsa Mauricio Gugelmin volt, aki a Forma-Ford 1600-ban versenyzett. Vele s felesgvel lakott s taln volt az egyetlen, akit kzel engedett maghoz. Ezen kvl klnleges munkakapcsolat alakult ki kzte s egy fiatal fots, Keith Sutton kztt. Mindketten krlbell azonos szinten lltak szakmjukban - fiatal tehetsgknt a cscsra igyekeztek - gy mindkettejk szmra hasznos szvetsget ktttek. Senna fizetett Suttonnak, hogy fotkat s sajtanyagokat ksztsen rla, amelyeket aztn elkldtek Forma-1-es csapatfnkknek s az autsporttal foglalkoz jsgoknak, magazinoknak. Ezzel mindketten menedzseltk magukat - Senna versenyzknt, Sutton pedig fotsknt.prilis 18-n kezddtt az Eurpa-bajnoksg
Zolderben. Senna itt is megszerezte a pole-t, de a harmadik krben motorhiba miatt killni knyszerlt. Aztn mjus 2-n Doningtonban javtott egy jabb "mesterhrmassal".

Mjus 3-n Mallory Parkban mr a brit bajnoksg futamn volt Mallory Parkban, ahol ugyan ezttal nem szerezte meg a pole-t, de a versenyen jra gyztt. Mjus 9-n Zolderben megint Eurpa-bajnoki futam kvetkezett. Ez a verseny bettfutama volt a Forma-1-es Belga Nagydjnak - annak a versenynek, melynek edzsn Gilles Villeneuve lett vesztette.
Ayrton meg szerette volna ragadni az alkalmat, hogy bemutatkozzon hazja akkori legnagyobb sztrjnak, Nelson Piquet-nek, gy tment hozz a Forma-1-es tborba. Keser tallkozs volt ez, ugyanis Piquet nagyon lekezelen bnt az akkor mg ismeretlen Sennval. Ayrton akkor megfogadta, hogy egyszer mg megmutatja Piquet-nek a versenyplyn...
Magn a versenyen Senna megszerezte a pole-t, megfutotta a leggyorsabb krt, m hibzott s kiesett.
Ekkorra mr a legfels kategribl is felfigyeltek r a tehetsgkutatk. Ezen a zolderi htvgn megkerestk a Toleman vezeti, Alex Hawkridge s Chris Witty s felajnlottak neki egy egsz ves tmogatst a Forma-3-ban, melyrt cserbe k egy opcis szerzdst akartak. Senna visszautastotta ket. Azt mondta, hogy nem akarja magt a Toleman-hoz ktni, hiszen ha 1983-ban bekerl a Forma-3-ba s megnyeri a bajnoksgot, akkor lehet ms vlasztsa is a Forma-1-ben. Ez ismt olyan momentum volt, amiben Ayrton egyltaln nem hasonltott az tlag autversenyzre, aki a brbl is kibjt volna rmben egy ilyen ajnlatra. Senna azonban nyerni akart - neki nem volt elg akrmilyen Forma-1-es csapat, a legjobbak kzl akart vlogatni, hogy aztn elrhesse cljt, a vilgbajnoki cmet. s ekkor mr olyan pletykk is feltttk a felyket, hogy a McLaren vezetje, Ron Dennis is rdekldtt irnta, ksbb pedig sorra bejelentkeztek msok is: Frank Williams, Peter Warr a Lotustl, no s Bernie Ecclestone...
Ms krds, hogy Senna ksbb aztn mgis a Toleman-nl kezdte el Forma-1-es plyafutst, de ez mr egy msik trtnet volt, melyben egyb tnyezk is kzrejtszottak, mint ksbb ltni fogjuk.
Ayrton mjus 30-n visszatrt a brit bajnoksgba, Oulton Parkba. A msodik helyen hajtott Calvin Fish mgtt, amikor sztrobbant a jobb hts kereke s killni knyszerlt. Ugyenezen a napon, ugyanitt rendeztek egy bajnoksgon kvli, nnepi versenyt is, amelyen Senna szintn rajthoz llt egy Sunbeam Talbot aut volnjnl. Megfutotta a leggyorsabb krt s flnyesen nyert.
Mr ebben az idszakban jellemz volt r az a taktika - szmolnak be a megfigyelk - hogy gyakorlatilag az els krben nyerte meg a versenyeket. Mivel gyors volt, ltalban a pole-bl indult, aztn kiltt a rajtnl s futott egy olyan els krt, ami a tbbieknek a versenyzstl is elvette a kedvt. A futam tbbi rszn nem felttlenl volt gyorsabb - vagy sokkal gyorsabb - a tbbieknl, de ez a szenzcis els kr pszicholgiailag mindig megtette a hatst. s aztn mr csak tartania kellett az els krben megszerzett elnyt.
Ez a taktika a Forma-1-ben is jellemz maradt Sennra s sokszor be is vlt.
Ekkor kapott elszr tesztelsi lehetsget a Forma-3-ban - mghozz Eddie Jordantl, aki 1981-ben alaptotta meg csapatt az utnptls kategriban. Jordan els szm versenyzje, James Weaver volt akkor, m Senna a Mallory Park-i teszten hamar megdnttte azt a kridt, amellyel Weaver az elz hten pole pozcit szerzett egy Forma-3-as versenyen ugyanott. Jordan bevallsa szerint Weaver aztn Senna belltsaival nyerte meg a soron kvetkez hrom Forma-3-as futamot.
Ennek ellenre vgl nem lett semmi a kezdd kapcsolatbl - Senna nem Jordan Forma-3-as csapathoz szegdtt el 1983-ra.
Mjus 31-n Brands Hatch-ben - a brit bajnoksgban - Fish volt a pole, m Senna egy agresszv manverrel megelzte (elvitte Fish autjnak orrt is) s megnyerte a versenyt. Kt brit bajnoksgbeli futam kvetkezett - jnius 6-n Mallory Park valamint 13-n Brands Hatch - s mindkettt megnyerte.
Aztn jnius 20-n jabb Eurpa-bajnoki futam jtt: a pole-bl indult, de tnkrement a kuplungja, majd beleszaladt egy balesetbe az els kanyarban s kiesett. Jnius 26-n Oulton Parkban mr brit bajnoki futamon volt, amelyet megnyert. Jlius 3-n pole-t szerzett s nyert Zandvoortban Eurpa-bajnoki futamon s aztn jlius 4-n Snettertonban msodik brit bajnoki futamon. Ekkor vertk meg elszr az 1982-es szezonban gy, hogy vgigment a versenyen...
Jlius 10-n Castle Combe-ban, aztn augusztus 1-jn Snettertonban jra nyert (mindkett brit bajnoki futam). Utbbi futamon Senna szablyosan kiszortotta rivlist, Fisht a plyrl amikor az megprblta megelzni s az angol autja hatalmasat replt. Fish s csapata vst nyjtott be s a versenybrsg 25 fontra, majd fellebbezs utn 200 fontra bntette Sennt, de gyzelemrt kapott a pontjait megtarthatta. Senna ntrvnysgre jellemz volt, hogy ezek utn mg volt megsrtdve Fishre, amirt vetlytrsa vott s gondoskodott rla, hogy korbban jnak mondhat viszonyuk hvss vljon....
Augusztus 8-n, 15-n s 22-n hrom Eurpa-bajnoki futam kvetkezett, sorrendben: Hockenheim, sterreichring s Jyllandsring. Mindhrom versenyt flnyesen nyerte Senna a pole pozcibl s ezzel megszerezte a Forma-Ford 2000 Eurpa-bajnoki cmt - egy versennyel a sorozat vge eltt. Sajt bevallsa szerint srt, amikor tszelte a clvonalat...
Aztn augusztus 30-n s szeptember 5-n brit bajnoki futamok kvetkeztek Thruxtonban s Silverstone-ban. Mindkettt megnyerte s bezsebelte a brit bajnoki cmet is, majd szeptember 12-n Mondello Parkban megnyerte az Eurpa-bajnoksg utols futamt is.
Szeptembet 15. s 19. kztt kerlt megrendezsre az 1982-es gokart vilgbajnoksg. Senna mindent megnyert a Forma-Fordban, amit meg lehetett, de mindenben a legjobb akart lenni s gokartban a vilgbajnoki cm mg hinyzott gyjtemnybl. Elment teht Kalmarba (Svdorszg), hogy tegyen egy utols ksrletet. Az idmr edzsen defektet kapott, gy csak a mezny vgrl indulhatott el a versenyen. Ugyan nagyszer teljestmnnyel egyre feljebb kzdtte magt a futamok sorn, de vgl csak a 14. helyig jutott. Nagyon csaldottan s rosszkedven trt vissza Nagy-Britanniba, ahol mg vrt r egy brit bajnoki Forma-Ford verseny Brands Hatch-ben. Ezttal csak a harmadik rajtkockt szerezte meg s vgl msodik lett Fish mgtt. Ennek azonban mr nem volt tl nagy jelentsge, hiszen mr bajnok volt.
Harc Martin Brundle-lel a Forma-3-ban - 1983
Ayrton mr 1982-ben rszt vehetett egy prbaversenyen a brit Forma-3-ban, amely kitnen sikerlt. A november 13-i verseny nem szmtott bele a bajnoksgba s Senna a West Surrey Racing Team szneiben azonnal pole-t szerzett, megfutotta a leggyorsabb krt, majd megnyerte a versenyt. Ugyanezzel a csapattal le is szerzdtt az 1983-as idnyre. Dick Bennets istllja a legjobbnak szmtott a sorozatban: 1980-ban Stefan Johansson, 1981-ben pedig Jonathan Palmer nyerte meg vele a brit bajnoksgot. 1982-ben az az Enrique Mansilla volt a versenyzjk, akivel Senna mr tallkozott a Forma-Fordban 1981-ben s akit nem tartott a legjobbak kztt szmon. De mg az argentin is majdnem megnyerte a csapattal a bajnoksgot, gy Ayrton felttelezte, hogy a West Surrey Racingnek nagyon jnak kell lennie - s ez ltal alkalmasnak arra, hogy rajtuk keresztl elrje a cljt.
A Forma-Fordban mutatott teljestmnye alapjn a szakrtk Sennt kiltottk ki eslyesnek mr rgtn az 1983-as Forma-3-as szezon elejn. Aki esetleg megakadlyozhatja a gyzelemben az az Eddie Jordan csapatban versenyz angol, Martin Brundle lehet. s valban kettejk csatjrl szlt az az esztend. Mindkettejk alatt Ralt-Toyota aut volt, m a West Surrey Racing nagyobb tapasztalatokkal rendelkezett s a korbbiakban is sikeresebb volt, mint a Jordan. Brundle-t azonban kemny fbl faragtk s nem feltartott kezekkel nzett az idny el!
Az vad els versenyre mrcius 6-n Silverstone-ban kerlt sor. A pole-t David Leslie (Magnum-Toyota) szerezte meg Senna eltt. Brundle a negyedik helyrl indult. A versenyen aztn mind Senna, mind Brundle megelzte Leslie-t s Ayrton flnyesen nyert Martin eltt. Mrcius 13-n Senna mr a pole-bl indulva gyztt Thruxtonban - ezttal is Brundle eltt. Mrcius 20., Silverstone is kettejk csatjt hozta. Ayrton volt megint a pole. A versenyt kt rszletben bonyoltottk le egy felhszakads miatt s Senna ktszer elzte meg Martint - mindktszet brillins manverrel: elszr a Stowe-kanyarban, majd a Bennettsben s mindkt alkalommal kvlrl.
Mrcius 27-n Doningtonban jra Senn a pole, a leggyorsabb kr s a gyzelem, prilis 4-n Thruxtonban a pole s - miutn nagy csatban megelzte Brundle-t s Davy Jones-t - a gyzelem. prilis 24-n Silverstone-ban, mjus 2-n Thruxtonban, mjus 8-n Brands Hatch-ben, mjus 30-n Silverstone-ban pole, leggyorsabb kr, gyzelem. Kilenc gyzelem sorozatban, az v els kilenc versenyn - abszolt rekord a brit Forma-3-as bajnoksgban! St! Mg a szezon felnl sem jrtunk, de Senna mr megdnttte az egy szezonban aratott legtbb futamgyzelem rakordjt. Azt addig 1978-as teljestmnyvel Nelson Piquet tartotta, aki nyolc alkalommal nyert a Forma-3-ban abban az vben.
A fantasztikus sikersorozatot aztn hrom rossz verseny kvette. Jnius 12-n Silverstone-ban Brundle- volt a pole, Senna csak a msodik helyrl indulhatott. Martin jl kapta el a rajtot s megrizte a vezetst. Senna megprblta utolrni, de gondjai voltak a gumijaival s akkor nagy igyekezetben hibt kvetett el s kicsszott. Jnius 19-n Cadwell Parkban a pole-bl indult ugyan, de ismt hibzott, ismt kiesett s ismt Brundle nyert. Jlius 3-n Snettertonban Ayrton csak a negyedik rajtkockbl indulhatott. A versenyen Brundle vezetett, Senna pedig lassan utolrte s elhatrozta, hogy megelzi. Egyik versenyz sem akart engedni s a dolog vge tkzs lett, melynek kvetkeztben Senna kiesett. A brazil a verseny utn vott, s noha Brundle vekkel ksbb elismerte, hogy nem volt rtatlan abban, ami trtnt, hazai plyn nem bntettk meg.
Senna az ezt kvet hten tesztelt elszr Forma-1-es autt - mghozz egy Williamst. A csapatvezet, Frank Williams elmondta, hogy akkor ugyan nem tudott neki szerzdst ajnlani az istll helyzete miatt, de szeretett volna lehetsget adni ennek a fantasztikus tehetsgnek arra, hogy megismrekedjen egy Forma-1-es autval. s Senna lenygzen hamar adaptlni tudta magt az j krlmnyekhez s az authoz.
Aztn folytatdott a Forma-3-as szezon. Jlius 16-n Silverstone-ban Senn a pole, a leggyorsabb kr s a gyzelem - Brundle eltt. Jlius 24-n Doningtonban Brundle visszavgott: Senn volt ugyan a pole, de az angol lerajtolta s vgig meg is rizte a vezetst vele szemben. Ez volt az els alkalom 1983-ban, hogy nem nyert - amennyiben befejezte a versenyt. Augusztus 6-n Oulton Parkban jabb heves Senna-Brundle meccs kvetkezett. Brundle vezetett, amikor Senna megprblta megelzni s sszetkztek. Mindketten kiestek, Calvin Fish pedig megnyerte a versenyt. Mind Brundle, mind Senna vott s vgl Ayrtont marasztaltk el - a korai beszmolk szerint joggal - s figyelmeztetst vezettek a licencre.
Augusztus 29-n Silverstone-ban Senna megszerezte az els rajtkockt, majd megnyerte a versenyt Brundle eltt. Martin csapata egybknt itt bajba kerlt, mert a versenyt megelz technikai ellenrzsen egy millimterrel alacsonyabbnak talltk autja oldallapjt a megengedettnl. A gptvevk nem fogadtk el az autt, de ksbb a versenyfelgyelk ezt fellbrltk s Brundle mgis indulhatott. Szeptember 11-n Oulton Parkban Senna indult az lrl, m aztn a versenyen kicsszott. Ennek ellenre a htralv hrom futamon elg volt a msodik helyet megszereznie a bajnoki cmhez.
A kvetkez versenyen, szeptember 18-n Thruxtonban azonban Sennnak motorhiba miatt fel kellett adnia a versenyt. Brundle nyert s egy csapsra szoross vlt a helyzet a bajnoksgban. Oktber 2-n Silverstone-ban Jones indult az lrl Brundle ell. Senna csak a negyedik volt. A versenyen Martin nyert Ayrton eltt s egy ponttal megelzte Sennt a bajnoki pontversenyben! Mg egy verseny volt htra...
Eltte azonban trtnt mg egy lnyeges dolog: ez a Makai Forma-3-as Vilgkupa volt. 1983. oktber 20-n rendeztk meg a versenyt, ahol a klnbz Forma-3-as bajnoksgok legjobbjai mrtk ssze tudsukat az egsz vilgrl s amely ilyen mdon az egsz Forma-3-as szezon legjelesebb esemnynek szmtott. Senna uralta a monachoz hasonl techniks plyt: pole pozci, majd gyzelem mindkt futamban - gy termszetesen sszetettben is.
Egy httel ksbb Thruxtonban tartottk a brit bajnoksg mindent eldnt futamt. A verseny eltt nmileg megmrgezte az atmoszfrt a West Surrey Racing s a Jordan csapat klcsns vdaskodsa - aminek mindkt rszrl volt alapja. A West Surrey Racingnl rjttek, hogy Brundle csapata krlbell a szezon feltl kezdve ms fejleszts motort kapott a Toyota hajtmveket tuningol Novamotortl s ez nagyon felhbortotta ket. gy reztk, hogy a Jordan etiktlan mdon jutott elnyhz hozzjuk kpest. Ugyanakkor a Jordannek is meg voltak a maga - nem kevsb megalapozott - panaszai, hiszen a West Surrey Racinget meg az alvzat gyrt Ralt juttatta elnyhz a Jordanhez kpest: Senna csapata olyan szrnykat kapott, amelyeket msok nem.
Egy-egy...
A motorok kztti klnbsgek mindenesetre az utols versenyre eltntek, hiszen Bennetts elkldte Sennt Olaszorszgba a Novamotorhoz, hogy maga felgyelje a motor sszeszerelst, gy a thruxtoni versenyre mr is olyan hajtmvel rendelkezett, mint Brundle.
Az utols versenyen Senna megszerezte a pole-t s aztn nagy flnnyel nyert. Bevetett egy kis trkkt is azzal, hogy leragasztotta az olajht szellzjt, hogy a verseny elejn hamarabb bemelegedjen a motor aztn a verseny kzben - hogy nehogy tlmelegedjen - letpte a ragasztszalagot. A szablyok ezt konkrtan nem tiltottk, gy - trkk ide vagy oda - Senna teljesen korrekt mdon nyerte meg a versenyt - s azzal a brit Forma-3-as bajnoksgot.
Debtls a Forma- 1-ben a Toleman-nel - 1984
Ayrton ekkorra mr a Williamsen kvl ms Forma-1-es autt is kiprblt. 1983 nyarn , Brundle s Stefan Johansson tesztlehetsget kapott a McLarentl, de vgl ebbl sem lett szerzdskts - taln mert Ron Dennis sosem szeretett igazn abszolt joncokat szerzdtetni.
Komoly rdekldst mutatott Senna irnt viszont a Lotus, a Bernie Ecclestone ltal vezetett Brabham s a Forma-1-ben 1981 ta jelen lv Toleman. A Lotus s a Brabham vgl sportpolitikai okokbl lemondott rla. Elbbinl ott volt Elio de Angelis s Nigel Mansell ebben az idben. De Angelis teljestmnyvel elgedett volt a csapatvezet, Peter Warr, Mansell azonban egsz vben gyengbb teljestmnyt nyjtott csapattrsnl. 1983 vgn Brands Hatch-ben vgre volt egy j futama Nigelnek s a csapat f szponzora, a brit John Player Special ragaszkodott hozz, hogy megtartsk a hazjban nagyon npszer angolt.
A Brabhamnl az 1981-es vilgbajnok, Nelson Piquet - aki ekkoriban a csapat els szm versenyzje volt s rthet mdon nagy tekintllyel rendelkezett - vtzta meg Senna rkezst.
Maradt teht a Toleman, amely mr a Forma-Ford ta Sennn tarotta a szemt s amely vagy t, vagy Brundle-t kvnta leszerzdtetni. Az els vlasztsuk azonban mindenkppen Ayrton volt, aki teljes mrtkben tisztban volt tehetsgvel, gy igen magabiztosan lpett fel a szerzds trgyalsakor s elrte, hogy az idny vgn lehetsge legyen tovbb llni, ha gy addik. Csapattrsa a venezuelai Johnny Cecotto lett.
Ayrton Senna 1984. mrcius 25-n debtlt a Forma-1-ben, hazai versenyen, Rio de Janeirban. A Toleman-Hart az els ngy versenyen mg elz vi autjval futott. Pirelli gumikat hasznltak - ebben az idszakban az olasz gyron kvl mg a Michelin s a Goodyear ltta el abroncsokkal a csapatokat. Senna a nyolcadik sorbl indulhatott s a nyolcadik krben mr vget is rt a bemutatkozs: elment a turbnyoms.
A soron kvetkez Dl-Afrikai Nagydjon a hetedik sorbl indult s a versenyt a hatodik helyen zrta. Megszerezte els pontjt - radsul nem is knny krlmnyek kztt: autja a verseny utols rszben nehezen volt irnythat, mert megsrlt az orra. Senna ekkoriban mg nem rendelkezett olyan j kondcival, mint ksbbi plyafutsa sorn gy els teljes Forma-1-es versenye elgg megviselte s a futam vgn gy kellett kiesegteni t az autbl.
Zolderben a Belga Nagydjon hetedik lett a plyn, ami aztn hatodikra mdosult, mert szablytalan zemanyag miatt kizrtk elle a nmet Stefan Bellofot (Tyrrell-Ford). Imolban a pnteki edzsen nem vett rszt a Toleman, mert komoly viti tmadtak gumiszlltjval, a Pirellivel. A Toleman ugyanis a kvetkez versenytl, a Francia Nagydjtl Michelinre szeretett volna vltani. A Michelinnek exkluzv szerzdse volt a McLarennel, gy a tbbi csapata (Brabham, Ligier, Renault) nem kapott olyan j gumikat a francia cgtl, mint a wokingiak, de a Toleman mg a "msodosztly" garnitrt is sokkal jobbnak tallta egy tesztelsen a Pirellinl. Szombaton Sennnak benzinnyoms-problmi tmadtak az idmr edzsen, gy nem tudta magt kvalifiklni a versenyre.
A Francia Nagydjon azonban mr valban Michelin gumikkal s vgre az j, 1984-es autjukkal lltak rajthoz.
Eltte azonban mg trtnt valami. Senna elindult azon a Mercedes ltal rendezett nnepi versenyen, amelyet az j Nrburgring megnyitja alkalmbl rendeztek mjus 12-n. Mindenki ugyanolyan autt kapott: egy Mercedes 190 E-t s a futamon a mlt s a jelen nagy sztrjai vettek rszt. Ayrton - ellenttben ms piltkkal - nagyon komolyan vette az esemnyt, mindenkppen le akarta gyzni a kor nagy sztrjait, hogy bizonytson a vilgnak s sajt magnak. s meg is tette! Nyert - tbbek kztt olyan versenyzket maga mg utastva, mint (sorrendben) Niki Lauda, Carlos Reutemann, Keke Rosberg, John Watson, Denis Hulme, Jody Scheckter, Jack Brabham, Klaus Ludwig, James Hunt, John Surtees, Phil Hill, Manfred Schute, Stirling Moss, Alain Prost, Udo Schutz, Jacques Laffite, Hans Herman s Elio de Angelis. Az igazsghoz hozztartozik, hogy Prost azrt esett vissza, mert az els krben tkztek Sennval...
Aztn jtt jra a Forma-1 s Dijon, ahol - j autjval s Michelin gumikkal - a hetedik sorba kvalifiklta magt, aztn a versenyen a kilencedik helyig jutott, majd a 35. krben kiesett mszaki hiba miatt.
Az 1984-es Monaci Nagydj esverseny volt. A Toleman elzleg gy llapodott meg a Michelinnel, hogy az egy vvel korbbi fejleszts gumikat kapjk, de esgumibl csak "84-es fejleszts llt a francia cg rendelkezsre, gy Monte-Carlban knytelenek voltak a Toleman-nek is azt az abroncsot adni, amit a privilegizlt McLarennek. s elindult a verseny...
Senna megint a hetedik sorbl indult, de a szk s vizes monaci plyn gy ment elre, mint ks a vajban: megelzte Jacques Laffite-et (Williams-Honda), Manfred Winkelhockot (ATS-BMW), aztn Michle Alboreto (Ferrari) kicsszott elle, majd elment Ren Arnoux (Ferrari) mellett, aztn Niki Lauda (McLaren-Porsche) mellett. Kzben az len Nigel Mansell (Lotus-Renault) megelzte Alain Prostot (McLaren-Porsche), de t krrel ksbb kicsszott, gy ismt Prost llt az len. Senna pedig mr msodik volt s eszeveszett tempban dolgozta le a htrnyt a francihoz kpest. A 20. krben mg 33,8 msodperc volt kztk a klnbsg, tizenegy kr mlva pedig mr csak 7,4 msodperc! Ekkor kvetkezett be a Grand Prix trtnelem egyik legvitatottabb mozzanata. A versenyigazgat, az egykori Forma-1-es pilta, a belga Jacky Ickx piros zszlval leintte a futamot az idjrsi krlmnyekre hivatkozva. Prost gy nyert, Senna msodik lett (mivel id eltt leintettk a versenyt, mindenki a helyezsrt jr eredeti pontszm felt kapta meg - gy Ayrton 3 pontot) - pedig amilyen tempban kzeltette a francit, senkinek nem volt ktsge afell, hogy Senna megelzte volna s learatta volna plyafutsa els gyzelmt. A dntst mr csak azrt is furcsllottk sokan, mert a versenyen korbban szrnybb krlmnyek is uralkodtak, mint amikor Ickx a piros zszlhoz nylt. Voltak akik Ickx s Prost bartsgrl beszltek, msok arrl, hogy a FISA-nak francia elnke van, megint msok arrl, hogy nevetsgess tette volna a nagy McLarent az, ha a kis Toleman azonnal megveri ket, amint megkapjk ugyanazokat a gumikat...
Senna termszetesen dhs volt, ugyanakkor megprblta a dolgok j oldalt ltni: azt, hogy gy nagyobb publicitst kapott, mintha megnyerte volna a versenyt. s mivel mindenki ltta, hogy az erklcsi gyztes, ezzel a teljestmnnyel a figyelem kzppontjba kerlt s egyre szlesebb krben kezdtk a jv nagy bajnokaknt emlegetni.
A Kanadai Nagydjon Ayrton az tdik sorbl indult s a hetedik helyen vgzett. Detroitban mr a negyedik sorbl rajtolhatott, m a 21. krben eltrt autja felfggesztse s kiesett. Dallasban a negyedik helyen autzott a versenyen, amikor rintt vett a falrl s kiesett.
Ezutn jlius 15-n rszt vett az 1000 km-es sportaut versenyen a Nrburgringen a Joest Porsche szneiben Henri Pescarolo s Stefan Johansson trsaknt. A nyolcadik helyen kvalifikltk magukat s a versenyen is a nyolcadik helyen vgeztek tbb mszaki hiba utn.
A Forma-1-es szezon jlius 22-n folytatdott Brands Hatch-ben, ahol Ayrton megszerezte els dobogs helyezst a Forma-1-ben. A negyedik sorbl indult, majd felkzdtte magt a negyedik helyre, aztn t krrel a verseny vge eltt megelzte Elio de Angelist (Lotus-Renault) s megkaparintotta a dobog harmadik fokt Lauda s Derek Warwick (Renault) mgtt.
Hockenheimban a 4. krben meghibsodott autja hts szrnya, Ausztriban a 35. krben elment az olajnyomsa, Zandvoortban pedig a 19. krben motorhibval llt ki. Ezen a hollandiai htvgn jelentsebb dolog is trtnt: Senna leszerzdtt a Lotus csapattal 1985-re s ez nagy botrnyt okozott amiatt, mert a Toleman ezt az jsgrktl tudta meg - nem pedig hivatalos ton. Radsul a hr pp akkor rte ket, amikor szponzorokkal, befektetkkel s egy ersebb lehetsges jvbeni motorpartnerrel trgyaltak. Ez a szituci komolytalannak s nevetsgesnek tntette fel a csapatot s nagy krokat okozott nekik. Alex Hawkridge csapatfnk szerint gyakorlatilag ebben a pillanatban pecsteldtt meg az istll sorsa s indult el a megszns fel. 
Senna hatrozottan lltotta, hogy nhibjn kvl trtnt az, ami trtnt: valban alrt a Lotusszal, de krte ket, hogy ezt egy ideig tartsk titokban. Peter Warr, a Lotus csapatfnke szerint ehhez tartani is kvntk magukat s az informci egy szerencstlen vletlen folytn szivrgott ki.
A Toleman azzal bntette Sennt, hogy Monzban nem llhatott rajthoz. Helyette Stefan Johansson indult, aki a negyedik helyen vgzett. Aztn a Nrburgringen mr ismt Aryton lt a Tolemanben, de az els krben kiesett egy tkzs utn. Az vad utols versenyn, Estorilban harmadik lett Prost s a vilgbajnoki cmet itt megszerz Lauda mgtt.
Els teljes szezonjnak mrlege vgl vgl kilencedik hely s 13 pont volt a vilgbajnoki pontversenyben. Legjobb helyezse a monaci msodik pozci volt - ami akr gyzelem is lehetett volna...
Felemelkeds a Lotusnl - 1985-1987
1985-ben Senna egy olyan csapathoz kerlt, amely jobb s gretesebb volt, mint a Toleman. A Lotus kormnynl az elz szezonban Elio de Angelis a harmadik helyet szerezte meg a vilgbajnoksgban a kt McLaren mgtt. Most ez a tehetsgesnek tartott olasz lett Ayrton csapattrsa. Senna kisugrzsa azonban klnleges versenyzt sejtetett s a csapat legjobb embereit hamar maga kr gyjttte, De Angelis pedig egyre inkbb httrbe szorult.
Az idny prilis 7-n Rio de Janeirban kezddtt. Senna a msodik sorba kvalifiklta magt, a versenyen viszont a Lotus-Renault elektronikjnak meghibsodsa miatt a 48. krben ki kellett llnia, mikzben a harmadik helyen autzott. A kvetkez versenyen, Estorilban megszerezte Forma-1-es plyafutsa els edzselssgt. s aztn az esversenyen az els gyzelmet!
Imolban ismt a pole-bl indult, m a versenyen csak hetedik lett. Aztn Monte-Carlban megint a legjobb volt az idmrn, de a versenyen kiesett. Montrealban msodik rajtkocka, majd a versenyen megfutotta ugyan a leggyorsabb krt, m csak a tizenhatodik helyen vgzett. Detroitban pole, leggyorsabb kr, kiess. Paul Ricard-on szintn egy kiess, majd Silverstone-ban egy tizedik hely kvetkezett, aztn a Nrburgringen mg egy kiess. Innentl kezdve azonban jttek a remek eredmnyek: az sterreichringen msodik hely, Zandvoortban harmadik, Monzban pole s harmadik hely, Spa-ban msodik rajtkocka s futamgyzelem, Brands Hatch-ben pole s msodik hely, aztn a vgn Kyalamiban s Adelaide-ben kiess - utbbi esetben a pole-bl indulva.
Senna 1985-ben a vilgbajnoki pontverseny negyedik helyn vgzett 38 ponttal - Alain Prost (McLaren-Porsche), Michle Alboreto (Ferrari) s Keke Rosberg (Williams-Honda) mgtt. Szerzett kt futamgyzelmet s ht pole pozcit. Senkinek nem volt mr semmi ktsge tehetsge fell s ez bizonyos eljogokat biztostott szmra a Lotus csapatnl. Pldul beleszlsa volt abba, hogy 1986-ra kit szerzdtessenek le mell csapattrsnak. A csapat els vlasztsa Derek Warwick volt, de ezt Ayrton megvtzta. Azt vallotta, hogy ahhoz, hogy a csapat komoly eredmnyeket rjen el szksg van arra, hogy az els szm piltra koncentrljk erejket, gy nem akart olyan csapattrsat, aki nem hajland az egyrtelm msodhegeds szerepvel megelgedni. Vgl az jonc Johnny Dumfries lhetett a msik Lotusba.
Az 1986-os v megint Rio de Janeirban kezddtt. Senn volt a pole, de a versenyen megverte honfitrsa, Nelson Piquet (Williams-Honda), gy csak msodik lett. A kvetkez versenyen, Jerezben v volt a pole s a gyzelem - 0,014 mp elnnyel Nigel Mansell (Williams-Honda) eltt. Ayrtont fizikailag teljesen kimertette a kemny futam. Imolban megint a pole-bl indult, m a versenyen a tizenegyedik krben az egyik kerkanya meglazult s emiatt kiesett. Monacban a harmadik helyen vgzett a kt McLaren-Porsche versenyz, Alain Prost s Keke Rosberg mgtt. Aztn Spa-ban a msodik helyet szerezte meg, majd Montrealban az tdiket. Detroitban pole s rajt-cl gyzelem kvetkezett.
Paul Ricard-on megszerezte az els rajtkockt, de a versenyen kicsszott, Brands Hatch-ben a 27. krben vlthibval llt ki. Aztn msodik volt Hockenheimban Piquet mgtt, majd pole-t szerzett az j Hungaroringen, az els Magyar Nagydjon s nagy csatban maradt alul jra Piquet-vel szemben, gy itt is 6 ponttal gyarapodhatott. Az sterreichringen a 13. krben motorhibval llt ki, s Monzban is mszaki hiba tett pontot versenye vgre. Estorilban negyedik lett - a pole-bl, majd ismt pole s harmadik hely kvetkezett Mexikvrosban. Az utols versenyen, Adelaide-ben a 43. krben motorhibval llt ki.
Az 1986-os vilgbajnoksgot is a negyedik helyen vgezte - ezttal Prost, Mansell s Piquet mgtt. 55 pontot gyjttt, kt futamgyzelmet s nyolc pole pozcit. Csapattrsa, Dumfries tizenharmadik lett 3 ponttal.1987-ben a Lotus lecserlte az addig hasznlt Renault motorokat Hondra. A japn cggel pedig egytt rkezett egy japn versenyz is Ayrton mell csapattrsnak: Saturo Nakajima.
A szezon Rio de Janeirban rajtolt. Senna a msodik sorba kvalifiklta magt, aztn az olajtartly meghibsodsa miatt az 50. krben killt. Imolban megszerezte a pole-t, a versenyen pedig msodik lett Nigel Mansell (Williams-Honda) mgtt. Spa-ban a msodik sorbl indult, majd az j rajt utn (amit Philippe Streiff (Tyrrell-Ford) balesete miatt rendeltek el) az lre vgott. Mansell ott volt a nyomba s az egyik kanyarban kvlrl meg akarta elzni. Egyik sem engedett, gy tkzs lett a dologbl, majd pedig egy dulakods a boxutcban. Egszen pontosan Mansell dhsen letmadta s torkon ragadta Ayrtont, m Senna nyugodt maradt.
Monacban Mansell indult az lrl, mellle Senna. Az angol a 29. krig vezetett, amikor mszaki hiba miatt killni knyszerlt, Ayrton pedig knyelmesen nyerte a versenyt Nelson Piquet (Williams-Honda) eltt. Detroitban hasonl koreogrfia szerint mentek a dolgok: Mansell a pole, Senn a msodik rajthely. A 34. krig Nigel vezet, majd kicsszik, Senna pedig nyer Piquet eltt. Ayrton ekkor kt pont elnnyel Alain Prost (McLaren-Porsche) eltt vezetett a vilgbajnoksgban.
Paul Ricard-on ebbl mg mindig maradt egy pont elny. A Francia Nagydjon Ayrton a msodik sorbl indult, majd negyedik lett a versenyen. Silverstone-ban msodik sor az idmr edzsen, majd harmadik hely a versenyen. Hockenheimban szintn harmadik lett, de gy, hogy mind Piquet-tl, mind Stefan Johanssontl (McLaren-Porsche) krt kapott.
Ekkor Senna eldnttte, hogy tovbb lp s trgyalsokba kezdett a McLaren vezetjvel, Ron Dennisszel. A Lotus errl rteslve megkereste Piquet-t s nagyon hamar alrt vele egy 1988-ra szl szerzdst. Ayrton szmra nem volt tbb visszat - de nem is akart viszakozni.
Kzben a Hungaroringen a harmadik sorbl indulva msodik lett Piquet mgtt. Az sterreichringen negyedik sor s tdik hely - kt krrel a gyztes Mansell mgtt.
Ezutn a verseny utn jelentettk be hivatalosan, hogy Senna a McLaren 1988-ra.
Monzban Senna az len haladt, amikor elhagyta a plyt, gy Piquet megelzte s nyert, Ayrton pedig msodik lett. Estorilban csak a hetedik helyen vgzett, Jerezben pedig az tdiken. Mexikban kuplungproblmk miatt kicsszott, aztn msodik lett Suzukban. Az utols futamon Adelaide-ben is a msodik helyen intettk le, m utlag diszkvalifikltk mert a technikai ellenrzsen nem talltk szablyosnak az autjt (a fkpofkkal voltak gondok).
Ayrton utols Lotusnl eltlttt ve utn harmadik volt a vilgbajnoki pontversenyben a kt Williams-pilta, Piquet s Mansell mgtt. 57 pontot szerzett, kt futamgyzelmet s egy pole pozcit.
1988-ban azonban teljesen j fejezet kezddtt plyafutsban...
McLaren+Senna = vilgbajnoki cm - 1988
A McLaren, ahov szerzdtt, a korszak legsikeresebb csapata volt: 1984-ben Laudval, 1985-ben s 1986-ban Prosttal nyertek vilgbajnoki cmet. 1987-re megersdtt a Honda, gy az motorjaikkal hajtott Williams (Piquet) diadalmaskodott. 1988-ban azonban a Williams elvesztette a Hondt a McLarennel szemben s a gyengcske Judd-tl nem sok sikert vrhattak. Annak krlmnyei, hogy a Honda felbontotta szerzdst a Williamsszel s a McLarenhez csatlakozott mig vitatottak. A vltsban Senna szemlye kulcsszerepet jtszott, ugyanis a Honda a Lotusnl nagyon j kapcsolatot alaktott ki vele s bzott a kpessgeiben.
Mindenesetre a McLaren-Honda 1988 elejtl kezdve abszolt favoritnak szmtott, hiszen hiba volt a Williams az 1987-es vilgbajnok, Judd motorral felszerelve mr nem jelentettek konkurencit a wokingi csapat szmra. Radsul a McLarennek kt olyan versenyzje volt, akik az lvonalba tartoztak: Prost ktszeres vilgbajnok, Senna pedig a zsenilis feltrekv fiatal, aki abszolt nem illetdik meg senki korbbi eredmnyeitl. Ez persze felvetette a "kt duds egy csrdban" klasszikus problmjt, de a konfliktusok csak a ksbbiekben lezdtek ki.
Ayrton bemutatkoz versenye az lvonalbeli csapatnl remekl kezddtt, de rosszul vgzdtt: az idmr edzsen megszerezte a pole-t, a versenyen azonban vltproblmk miatt nem tudott eljnni a rajttl. Mivel Ivan Capelli (March-Judd) autja is fstt kezdett okdni, valamint egy felfokozott lelkillapotban lv szurkol beszaladt a plyra, a rajtot ksleltetni kellett. Senna kzben tlt a tartalk autjba s a boxutcbl indult a kvetkez rajtnl. Felkzdtte magt egszen a msodik helyig - Prost mg - de aztn egy rossz boxkills miatt visszaesett a hatodik pozciba. A 31. krben fekete zszlval kiintettk a versenybl. Az trtnt, hogy a versenybrsg - hosszas tanakods utn - megllaptotta, hogy Ayrtonnak a rajtnl nem szabadott volna tlnie a tartalk autjba, mert hivatalosan nem rendeltek el j versenyt, csupn lelltottk a rajtprocedrt. Mikzben t kizrtk Prost nyert Gerhard Berger (Ferrari) s Nelson Piquet (Lotus-Honda) eltt.
Imolban megszerezte a pole-t, aztn rajt-cl gyzelmet aratott Prost eltt. Monacban fantasztikus teljestmnnyel kvalifiklta magt az els rajtkockba: mg a msodik Prostra is csaknem 1,5 msodpercet vert! A versenyen ugyanilyen magabiztosan vezetett, m a 67. krben egy pillanatra kihagyott a figyelme s nekiszaladt a szalagkorltnak. Prost gyztt.
Mexikban megint Senn volt a pole, de a versenyt Prost nyerte, Ayrton pedig mgtte msodik lett. Montrealban - mr-mr mondhatjuk, hogy szoks szerint - Ayrton indult az els rajtkockbl, de a rajtnl Prost megelzte. A 19. krben Senna hirtelen lehetsget ltott az elzsre s nem is teketrizott: elment Alain mellett, akinek sosem volt igazn stlusa az agresszivits. Most is gy tnt, hogy nem ellenkezik: inkbb biztos hat pont, mint a kiess. s mg gy is vezetett a vilgbajnoksgban Sennval szemben 39-24 arnyban.
Detroitban Ayrton a pole aztn pedig sima rajt-cl gyzelem kvetkezett Prost eltt. A verseny vgre 26 autbl nyolc maradt a plyn s a hsg nagyon megviselte a versenyzket - kztk Sennt is. Paul Ricard-on, a Francia Nagydjon Prostnak kedvezett a hazai plya: megszerezte az els rajtkockt - 1988-ban elszr verte meg Sennt idmr edzsen. A versenyen vezetett a francia, amg egy elrontott kerkcsere htra nem vetette Senna mg. Aztn gy dnttt, hogy most nem kivrsra jtszik, hanem tmad - s a Beausset-kanyarban sikerlt is elmennie Senna mellett. Ezt meg is kellett most tennie, hiszen ekkorra mr vilgos volt, hogy csak kettejk kztt dlhet el a vilgbajnoksg.
Silverstone-ban nem Ayrton volt a pole - de nem is Prost: nmi meglepetsre a kt Ferrari - Alboreto, Berger sorrendben - uralta a gyors plyt az idmr edzsen. Nem gy a versenyen! Ott tovbbra sem lehetett megkzelteni a McLareneket. Az esverseny rajtja utn Berger vezetett egy darabig, m a 14. krben Senna megelzte s az lre llt. Kzben Prost kuplungproblmkkal kzdtt s olyannyira htraesett, hogy Senna nhny kr alatt lekrzte. A 15. krben a francia killt. Senna lt a lehetsggel s megnyerte a futamot.
Hockenheimban Senn volt a pole. A verseny jra esversenyknt indult, de kzben felszradt a plya. Ayrton elhzott ell, Prost pedig szorosan kvette, mg aztn ki nem cscszott s ennek hatsra meg nem ntt kzttk a klnbsg. A ketts gyzelem gy is megvolt: ell Senna, a msodik helyen Prost.
A Hungaroringen Senn a pole s ismt gyzelem - m kemnyen meg kellett a diadalrt kzdenie Prosttal, aki a clegyenesben egy alkalommal tmadta, mell rt s jobb ven is fordulhatott volna a kvetkez jobb kanyarra, m kisodrdott, gy Senna meg tudta tartani a vezetst. Vgl alig tbb, mint fl msodperces elnnyel rt Prost eltt clba..
Spa-ban ennl knnyebb dolga volt: els rajtkocka s sima rajt-cl gyzelem - ezttal fl perccel Prost eltt. Ezzel a McLaren mr konstruktri vilgbajnok volt. Az egyetlen krds az maradt, hogy a piltk kztt Senna vagy Prost lesz a vilgbajnok. Ekkor Ayrton hrom ponttal vezetett Alain eltt. (Hogy mennyire ms kategriba tartozott a McLaren ekkoriban, azt jl szemllteti, hogy a harmadik helyen ll Berger htrnya 47 pont volt Sennhoz kpest!)
1988-ban elszr s utoljra Monzban trtnt meg, hogy nem egy McLaren nyert - mivel nem rtek clba. Prost motorhibval llt ki a 35. krben a msodik helyen autzva. Senna - pole-bl indulva - kt krrel a verseny vge eltt az len haladt, amikor sszetkztt a pont eltte megprdl lekrzend Jean-Louis Schlesser (Williams-Judd) autjval. A Ferrari gy hazai plyn ketts gyzelmet aratott Bergerrel s Alboretval.
A kt nagygy, Senna s Prost egszen a Portugl Nagydjig fenntartotta a harmnia ltszatt. A kztk meghzd feszltsg Estorilban azonban felsznre kerlt. A pole-bl ezttal Prost vghatott a versenynek, Senna mellle indult, azonban a versenyen lerajtolta a francit. Amikor jra a clegyenesbe rtek Prost kihzdott Senna mgl s mellkerlt. Senna ekkor elkezdte a boxutca fala fel knyszerteni Prostot s ez htborzongat pillanat volt, mert knnyen slyos balesetbe torkollhatott volna. Mindezt vgl is a semmirt, mert Senna zemanyagfogyasztsi problmk miatt visszaesett a hatodik helyre, Prost pedig nyert. Viszont itt kerlt elszr sor nyltan kenyrtrsre kettejk kztt. Innentl lehet datlni a Senna-Prost hbort - br Prost a versenyt kveten lltlag azt mondta Sennnak, hogy ha gy - MINDEN RON - akarja a vilgbajnoki cmet, ht legyen az v....
A Spanyol Nagydjon, Jerezben Senn lett a pole, m Prost lerajtolta s sima rajt-cl gyzelmet aratott, mikzben Senna visszaesett a negyedik helyre. Kt futammal a szezon vge eltt Prostnak t pont elnye volt vele szemben a vilgbajnoksgban. Ennek ellenre Senna szerezhette meg a vilgbajnoki cmet akr mr a kvetkez, suzukai versenyen az akkori pontrendszer miatt, amely csak a v sorn elrt tizenegy legjobb eredmnyt engedte beleszmolni az eredmnybe.
Hogy mekkora feszltsggel s vrakozssal volt teli a leveg azt jl mutatja, hogy ekkor egy jabb botrnyszag pletyka ttte fel a fejt a Honda hzatjrl. Mgpedig - burkoltan vagy kevsb burkoltan - az, hogy a japn cg egsz vben jobb motort biztostott "kedvencnek", Sennnak, mint Prostnak. Hogy ez gy volt-e vagy sem az taln sosem fog egyrtelmen kiderlni, br Prost vekkel ksbb egy interjban azt lltotta, hogy a Honda elnke egy ngyszemkzti beszlgets sorn elismerte ezt neki. Ugyanakkor Prost azt is hozztette, hogy azt nem ktli, hogy Senna rendkvli tehetsg s gyorsabb is nla, de a Honda extra segtsge nlkl taln nem lett volna annyival gyorsabb (Ayrton 13 pole-t szerzett 1988-ban, mg Prost csupn hrmat).
Akrhogyan is, a vilgbajnoksg egy versennyel a vge eltt, Suzukban eldlhetett. s Senna semmit nem bzott a vletlenre. A pole ismt az v volt, de az indulsnl leragadt a rajtrcson. Lellt a motor. Ayrtonnak az volt a szerencsje, hogy a plya kiss lejtett elre, gy a motor egyszer csak vratlanul mgis beugrott. De ekkor mr tizenhrman elmentek mellette, Prost pedig vezetett ell. Senna mindent egy lapra tett fl s hihetetlen tempban vgta magt keresztl a meznyn. Mivel Alain ell egyedl mehetett, Ayrtonnak pedig az elzsekkel kellett bajldnia a negyedik krre mr majdnem 13 msodperc volt a francia elnye vele szemben. A tizedik krre Senna mr harmadik volt Prost s Capelli mgtt. Capelli ksbb megelzte Prostot, de aztn motorhiba miatt killt a versenybl, gy maradt a kt vilgbajnoki eslyes "szemtl szembe". s ekkor elkezdett enyhn szivrogni az es, ez pedig minden korbbi tapasztalat alapjn Sennnak kellett, hogy kedvezzen. s valban gy is volt! A 27. kr vgre Ayrton teljesen ott volt csapattrsa nyomban, a clegyenesben kivgott szlrnykbl s megelzte. Eldlt! Senna ksbb t krrel a vge eltt a versenyben vezet pilta jogn feltette a kezt, hogy intsk le a futamot az idjrs miatt. Prost lemaradt, mr nem jelentett r veszlyt, de biztos ami biztos.
Ayrton Senna da Silva 1988. oktber 30-n rvbe rt: Forma-1-es vilgbajnok volt! A szemtanuk arrl szmolnak be, hogy amikor kiszllt autjbl s levette a buksisakot piros volt a szeme: minden bizonnyal srt. Vgre ott volt, ahov egsz letben igyekezett: az autversenyzs cscsn!
A szezonbl volt mg egy verseny htra az ausztrliai Adelaide-ben, de ez mr csak amolyan levezets volt: Senna megszerezte a pole-t, a versenyt azonban Prost nyerte Ayrton eltt. Mindez mr nem vltoztatott a lnyegen.
1989-re vltozatlanul Senna s Prost maradt a McLaren kt versenyzje, azonban az v elejn mg senki nem sejtette, hogy ez az idny kapcsolatuk mlypontjt fogja hozni.
A szezon mrcius 26-n Rio de Janeirban kezddtt. Senna megszerezte a pole-t, m a versenyen az els krben sszeakadt Gerhard Bergerrel (Ferrari) s Riccardo Patresvel (Williams-Renault), amikor egyszerre hrman prbltak befordulni ugyanabba a kanyarba. Senna htraesett s csak a tizenegyedik helyen rt clba. Nmi meglepetsre Nigel Mansell (Ferrari) nyert Prost eltt.
A vihar, amelynek fellegei mr rgta gylekeztek a Forma-1 egn, Imolban trt ki. Ltszlag a versenyen semmi klns nem trtnt - Berger balesetn kvl, amelyet a Tamburello-kanyarban szenvedett el s amely ugyan rettenetesnek tnt, m az osztrk viszonylag knnyedn megszta. Az j rajttl Prost jtt el jobban, de a pole-bl indul Senna a Tosa-kanyarban megelzte s vissza sem nzve simn nyerte a versenyt. Hogy valami mgsem volt rendben, az a futam utn derlt ki, amikor hiba vrtk Prostot a sajttjkoztatn. A francia dhs volt. Mint kiderlt felhborodsnak az volt az oka, hogy szerinte Senna becsapta t. A verseny eltt ugyanis megllapodtak abban, hogy amelyik McLaren-pilta elszr r az els kanyarba, azt a msik nem tmadja. Prost szerint ezt a megllapodst rgta fel Senna, amikor a Tosban mgis elment mellette.
Ayrton mshogy gondolta. Elismerte, hogy valban volt kzte s Prost kztt ilyen megllapods - st, mr az elz vben is tbbszr, amelyet mindig mindketten betartottak - de flrertsrl beszlt. Ayrton elmondta, hogy az els rajt utn ugyan Prost indult jobban, de (Senna) volt elrbb az els kanyarban. A msodik rajtra pedig - szerinte - mr nem vonatkozott a megllapods...
Prost ezzel egyltaln nem rtett egyet, Ron Dennis pedig nyomst gyakorolt Sennra, hogy krjen elnzst a francitl, aki meg is tette ezt - igaz, ksbb elmondta, hogy nem meggyzdsbl, pusztn a bkessg kedvrt. Bkessg azonban nem volt. Prost egy francia lapban azt tallta nyilatkozni, hogy Senna egy "nem becsletes ember". Senna nem kvnt nyilatkozathborba bocstkozni, de valami itt megszakadt kettejk kztt. Mindketten kijelentettk, hogy a hivatalos s szksgszer rintkezsen kvl nem akarnak tbbet a msikrl hallani.
A Monaci Nagydjon Senna mindentl fggetlenteni tudta magt s szenzcis krrel szerezte meg a pole-t, majd sima rajt-cl gyzelmet aratott Prost eltt. Mexikban ugyanez volt a "menetrend" - azzal a klnbsggel, hogy Prost most csak tdik volt. Phoenix-ben jra Senn volt az els rajtkocka - immr 34. alkalommal plyafutsa sorn, amivel megdnttte Jim Clark addig fennll rekordjt.
A versenyt azonban nem fejezte be. Prost nyert Patrese s Eddie Cheever (Arrows-Judd) eltt.
A Kanadai Nagydjon Ayrton klasszis teljestmnynek lehettek tani a nzk. A futam esversenyknt indult, de szinte azonnal a verseny elejn elllt s Ayrton a negyedik krben mr a boxban is volt slick-gumikrt. Az els helyrl llt ki s az tdikre llt vissza. Ekkor jra elkezdett esni az es. Senna ennek ellenre gyorsabb volt, mint azok, akik mg mindig esgumikon hajtottak eltte! Aztn egyre srbb vlt az es s Ayrtonnak muszj volt esgumikrt bemenni a boxba a 21. krben. A hatodik helyre llt vissza, egy perces htrnyban a vezet Patrese mgtt. De Patrese mg nem volt kinn a boxban. Amikor kiment, akkor mr csak Derek Warwick (Arrows-Judd) autzott Ayrton eltt, akit aztn megelztt s pillanatokon bell flnyes vezetst szerzett. Hrom krrel a verseny vge eltt azonban motorja felmondta a szolglatot, gy vgl Thierry Boutsen (Williams-Renault) nyert Patrese s Andrea de Cesaris (Dallara-Ford) eltt. Prost szintn a kiesettek kztt volt.
Paul Ricard-on Prost indult az lrl, Senna mellle, m az els krben vlthiba miatt killni knyszerlt. Prost nyert Mansell eltt.
Silverstone-ban Senn az els rajtkocka s vezetett is t krrel a futam vge elttig, amikor is vlthiba miatt kicsszott. Prost nyert, megint Mansell eltt.
Hockenheimban jra Senna indult az lrl, de a versenyen ezttal neki kellett a szerencse a gyzelemhez Prosttal szemben: a francia hrom krrel a verseny vge eltt mg vezetett, amikor vlthibja tmadt s lasstania kellet. Senna gy arathatta le a gyzelmet, de Prost azrt a msodik helyet mg meg tudta tartani.
A Magyar Nagydj Mansell nagy napjt s plyafutsa egyik legjobb versenyt hozta: az els kr utn az angol mg nyolcadik volt, de aztn szisztematikusan felkzdtte magt s vgl Ayrtont is remek manverrel utastotta maga mg. Senna gy msodik lett, Prost pedig negyedik.
![02]()
|